Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryte rzymskie monety w Overton uznano za skarb

Odkryte rzymskie monety w Overton uznano za skarb
Odkryte rzymskie monety w Overton uznano za skarb | Zdjęcie: TRUSTEES OF THE BRITISH MUSEUM

W angielskiej mieścinie Overton (niedaleko York) natrafiono na kolekcję 37 srebrnych rzymskich monet. Naukowcy ostatecznie uznali znalezisko za skarb.

Do odkrycia doszło we wrześniu 2016 roku. Monety znajdowały się w towarzystwie fragmentów ceramiki. Część z monet datowana jest na 69 rok n.e., czyli rządy cesarza Wespazjana. Naukowcy podejrzewają, że monety zostały zakopane w czasie pobytu w tym miejscu cesarza Septymiusza Sewera i jego familii.

Ostatecznie po długim procesie oceny znaleziska władze Yorkshire Museum zadecydowały o nabyciu monet. W tym momencie znalazca musi wystawić znalezisko na sprzedaż za cenę określoną przez British Museum’s Treasure Valuation Committee.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów