Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryte rzymskie monety w Overton uznano za skarb

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryte rzymskie monety w Overton uznano za skarb
Odkryte rzymskie monety w Overton uznano za skarb | Zdjęcie: TRUSTEES OF THE BRITISH MUSEUM

W angielskiej mieścinie Overton (niedaleko York) natrafiono na kolekcję 37 srebrnych rzymskich monet. Naukowcy ostatecznie uznali znalezisko za skarb.

Do odkrycia doszło we wrześniu 2016 roku. Monety znajdowały się w towarzystwie fragmentów ceramiki. Część z monet datowana jest na 69 rok n.e., czyli rządy cesarza Wespazjana. Naukowcy podejrzewają, że monety zostały zakopane w czasie pobytu w tym miejscu cesarza Septymiusza Sewera i jego familii.

Ostatecznie po długim procesie oceny znaleziska władze Yorkshire Museum zadecydowały o nabyciu monet. W tym momencie znalazca musi wystawić znalezisko na sprzedaż za cenę określoną przez British Museum’s Treasure Valuation Committee.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów