Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ruiny domu rzymskiego w samym sercu Rzymu

Ruiny domu rzymskiego
Ruiny domu rzymskiego | Foto: PAP

Ciekawego odkrycia dokonano w samym sercu Wiecznego Miasta. Na Kwirynale znaleziono liczące blisko 2600 lat dobrze zachowane ruiny domu rzymskiego. Jak twierdzą archeolodzy miał on około 40 metrów kwadratowych powierzchni i pochodzi z okresu rządów Tarkwiniuszy.

Odkrycie miało miejsce pod gmachem Palazzo Canevari – dawnego Instytutu Geologicznego – w pobliżu Piazza della Repubblica. Jak twierdzi nadzorca dóbr archeologicznych Wiecznego Miasta Francesco Prosperetti jest to nadzwyczajne znalezisko. Stwierdził, że domus był to zwykł dom mieszkalny, który miał mury o wysokości przekraczającej 3 metry. Jest to zaskakująca wiadomość zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż dotychczas uważano, że w VI wieku p.n.e. obszar Wzgórza Kwirynalskiego był całkowicie niezamieszkany.

Dom znajduje się na terenie wykopalisk, gdzie już dokonano innego ciekawego odkrycia – odkopano pozostałości dużej świątyni, pochodzącej prawdopodobnie z V wieku p.n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów