Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ruiny domu rzymskiego w samym sercu Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny domu rzymskiego
Ruiny domu rzymskiego | Foto: PAP

Ciekawego odkrycia dokonano w samym sercu Wiecznego Miasta w 2015 roku. Na Kwirynale znaleziono liczące blisko 2600 lat dobrze zachowane ruiny domu rzymskiego. Jak twierdzą archeolodzy miał on około 40 metrów kwadratowych powierzchni i pochodzi z okresu rządów Tarkwiniuszy.

Odkrycie miało miejsce pod gmachem Palazzo Canevari – dawnego Instytutu Geologicznego – w pobliżu Piazza della Repubblica. Jak twierdzi nadzorca dóbr archeologicznych Wiecznego Miasta Francesco Prosperetti jest to nadzwyczajne znalezisko. Stwierdził, że domus był to zwykł dom mieszkalny, który miał mury o wysokości przekraczającej 3 metry. Jest to zaskakująca wiadomość zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż dotychczas uważano, że w VI wieku p.n.e. obszar Wzgórza Kwirynalskiego był całkowicie niezamieszkany.

Dom znajduje się na terenie wykopalisk, gdzie już dokonano innego ciekawego odkrycia – odkopano pozostałości dużej świątyni, pochodzącej prawdopodobnie z V wieku p.n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów