Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski cmentarz we Francji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymskie cmentarz we Francji
Odkryto rzymskie cmentarz we Francji

W trakcie prac budowlanych prowadzonych pod nowe osiedle, w Narbonie (południowa Francja), natrafiono na ślady po byłym cmentarzysku rzymskim.

Wśród znalezisk są stele nagrobne, naczynia, a nawet klejnoty. Co interesujące, odkryte amfory zakopane zostały w pozycji pionowej. Naukowcy tłumaczą, że w ten sposób wlewano / wrzucano przez szyjkę różne produkty: wino, perfumy czy owoce; w trakcie rytuałów. Naukowcy mają przeprowadzić badania, mające na celu próbę wykrycia pozostałości po białkach czy tłuszczach po pożywieniu.

Sumarycznie udało się odkryć ponad 300 grobów, a możliwe że znajduje się tam ich niemal tysiąc. Co ciekawe, na cmentarzu pochowano osoby o wyższym statusie społecznym, jak i niewolników; znaleźć możemy także pochówki dziecięce.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów