Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski cmentarz we Francji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymskie cmentarz we Francji
Odkryto rzymskie cmentarz we Francji

W trakcie prac budowlanych prowadzonych pod nowe osiedle, w Narbonie (południowa Francja), natrafiono na ślady po byłym cmentarzysku rzymskim.

Wśród znalezisk są stele nagrobne, naczynia, a nawet klejnoty. Co interesujące, odkryte amfory zakopane zostały w pozycji pionowej. Naukowcy tłumaczą, że w ten sposób wlewano / wrzucano przez szyjkę różne produkty: wino, perfumy czy owoce; w trakcie rytuałów. Naukowcy mają przeprowadzić badania, mające na celu próbę wykrycia pozostałości po białkach czy tłuszczach po pożywieniu.

Sumarycznie udało się odkryć ponad 300 grobów, a możliwe że znajduje się tam ich niemal tysiąc. Co ciekawe, na cmentarzu pochowano osoby o wyższym statusie społecznym, jak i niewolników; znaleźć możemy także pochówki dziecięce.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów