Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski rydwan z końmi w Chorwacji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymski rydwan z końmi w Chorwacji
Odkryto rzymski rydwan z końmi w Chorwacji | Zdjęcie: Franjo Sorčik/Novosti.hr

Do nieprawdopodobnego odkrycia doszło we wschodniej Chorwacji, w Stari Jankovci, nieopodal Vinkovci. Archeolodzy natrafili na pozostałości po dwu-kołowym rydwanie oraz zaprzęgniętych dwóch koniach.

Niesamowite odkrycie znajdowało się w dużej komorze pogrzebowej, o średnicy 40 metrów i metrze wysokości. W opinii specjalistów ten niezwykły pochówek z pewnością ufundowany został przez bogatą rzymską rodzinę i był elementem zwyczaju mieszkańców antycznej Panonii. Wstępna analiza metalu oraz ekwipunku sugeruje, że grobowiec jest datowany na III wiek n.e.

Naukowcy planują dowiedzieć się więcej o samych zwierzętach, pochowanych w grobie: skąd pochodziły, jak były odżywione.

Według planów lokalnych władz, rydwan i pozostałe obiekty znajdą się na wystawie w muzeum w Vinkovci – mieście w którym urodzili się cesarz Walentynian i Walens.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów