Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkrywanie rzymskiej willi niedaleko Florencji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika w Toskanii
Jedna z mozaik ukazująca mężczyznę z czarnymi oczami.

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe, przy odkrytej w 1983 roku willi rzymskiej, są na ostatnim etapie odkrywania całej budowli. Ekskluzywna rzymska willa znajduje się nieopodal Florencji, a naukowcy określili ją jako „wyjątkową”.

Dom wyposażony był w łaźnie i udekorowany był pięknymi mozaikami. Jak twierdzą naukowcy jest to niezwykłe znalezisko, gdyż nigdy wcześniej poza byłym Konstantynopolem (Stambuł, Turcja) nie zachowała się tak dobrze zachowana budowla tego typu.

Willa znajduje się w Capraia e Limite, we włoskiej Toskanii. Posiada sześciokątny kształt, a jedna z reprezentatywnych izb posiada kolorową, owalną mozaikę ukazującą polowanie na dzika.

Dom należał do bogatej i arystokratycznej rodziny. Znaleziona przed budynkiem kamienna płyta posiada inskrypcję, mówiącą, że dom należał do pogańskiego rzymskiego senatora z IV wieku n.e., o imieniu: Vettius Agorius Praetextatus. Mężczyzna był prefektem pretorianów cesarza Walentyniana II. Willa, która sięga aż I wieku n.e., za jego życia została odrestaurowana. Budowla została zniszczona i zapomniana w VI wieku n.e.

Jak sami naukowcy mówią celem projektu jest jak najszybsze wystawienie na widok publiczny pięknych zabytków.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów