Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono antyczny pierścień gladiatora w Turcji

Pierścień gladiatorski
Pierścień gladiatorski

W pozostałościach po antycznym mieście Anazarbus, w południowej Turcji, archeolodzy odkryli pierścień gladiatora. Znalezisko znajdowało się na niegdysiejszej arenie, na której ścierali się gladiatorzy z dzikimi bestiami.

Powierzchnia miasta Anazarbus liczyła niegdyś ponad 4 km2. Na prowadzenie wykopalisk w tym miejscu badacze otrzymali grant o tureckiego Ministra Kultury i Turystyki, a badania trwają od 14 miesięcy. Jak twierdzą archeolodzy w mieście znajdował się ogromny stadion, jeden z największych i najlepiej zachowanych w Anatolii. Budowle posiadały specjalne wieże, z których walki oceniali sędziowie. Niedaleko stadionu, na południowym krańcu miasta znajduje się amfiteatr, który jeszcze nie został zbadany.

Ruiny miasta Anazarbus pochodzą z 19 roku p.n.e., jednak tereny te zamieszkane były już znacznie wcześniej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów