Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono antyczny pierścień gladiatora w Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odnaleziono antyczny pierścień gladiatora w Turcji
Odnaleziono antyczny pierścień gladiatora w Turcji

W pozostałościach po antycznym mieście Anazarbus, w południowej Turcji, archeolodzy odkryli pierścień gladiatora. Znalezisko znajdowało się na niegdysiejszej arenie, na której ścierali się gladiatorzy z dzikimi bestiami.

Powierzchnia miasta Anazarbus liczyła niegdyś ponad 4 km2. Na prowadzenie wykopalisk w tym miejscu badacze otrzymali grant o tureckiego Ministra Kultury i Turystyki, a badania trwają od 14 miesięcy. Jak twierdzą archeolodzy w mieście znajdował się ogromny stadion, jeden z największych i najlepiej zachowanych w Anatolii. Budowle posiadały specjalne wieże, z których walki oceniali sędziowie. Niedaleko stadionu, na południowym krańcu miasta znajduje się amfiteatr, który jeszcze nie został zbadany.

Ruiny miasta Anazarbus pochodzą z 19 roku p.n.e., jednak tereny te zamieszkane były już znacznie wcześniej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów