Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono rzymską biżuterię pod sklepem

Odnaleziono rzymską biżuterię pod sklepem
Odnaleziono rzymską biżuterię pod sklepem

W czasie prac wykopaliskowych w Colchester prowadzonych pod domem towarowym odkryto drewnianą skrzynię i worki. Znajdowały się w nich: trzy złote naramienniki, srebrny łańcuszek, dwie srebrne bransoletki, srebrny naramiennik, mały worek monet, mała skrzynia zawierająca dwa zestawy złotych kolczyków oraz cztery złote pierścionki. Znaleziska datowane są na około 61 rok n.e.

Wydaje się, że właścicielka lub jeden z jej niewolników ukrył biżuterię w domu, aby uchronić dobytek w czasie powstania królowej Icenów, Boudiki. Bunt Brytów przeciwko rzymskiej okupacji doprowadził do zagłady wielu miast, w tym doszczętnie spalono trzy z nich. Colchester było pierwszym z celów Boudiki. Przerażona rzymska obywatelka ukryła swoje bogactwa pod podłogą, licząc że po zdławieniu buntu odzyska swoją należność. Po dwóch dniach oblężenia miasta, dom został zniszczony a biżuteria pogrzebana.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów