Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono rzymską biżuterię pod sklepem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odnaleziono rzymską biżuterię pod sklepem
Odnaleziono rzymską biżuterię pod sklepem

W czasie prac wykopaliskowych, w 2014 roku, w Colchester prowadzonych pod domem towarowym odkryto drewnianą skrzynię i worki. Znajdowały się w nich: trzy złote naramienniki, srebrny łańcuszek, dwie srebrne bransoletki, srebrny naramiennik, mały worek monet, mała skrzynia zawierająca dwa zestawy złotych kolczyków oraz cztery złote pierścionki. Znaleziska datowane są na około 61 rok n.e.

Wydaje się, że właścicielka lub jeden z jej niewolników ukrył biżuterię w domu, aby uchronić dobytek w czasie powstania królowej Icenów, Boudiki. Bunt Brytów przeciwko rzymskiej okupacji doprowadził do zagłady wielu miast, w tym doszczętnie spalono trzy z nich. Colchester było pierwszym z celów Boudiki. Przerażona rzymska obywatelka ukryła swoje bogactwa pod podłogą, licząc że po zdławieniu buntu odzyska swoją należność. Po dwóch dniach oblężenia miasta, dom został zniszczony a biżuteria pogrzebana.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów