Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piękna wirtualna rekonstrukcja Biblioteki Celsusa w Turcji

Piękna wirtualna rekonstrukcja Biblioteki Celsusa w Turcji
Piękna wirtualna rekonstrukcja Biblioteki Celsusa w Turcji

Piękna wirtualna rekonstrukcja Biblioteki Celsusa w Efezie (Turcja). Nie ma pewności co do kolorystyki budowli, jednak wydaje się, że kolor czerwony i biały były jedną z możliwości.

Biblioteka powstała w w latach 114-117 n.e. na zlecenie konsula Juliusza Celsusa dla uczczenia imienia swojego ojca, Tytusa Juliusza Celsusa Polemaeanusa. Pełniła ona funkcję biblioteki jak i grobowca – podczas badań archeologicznych odkryto pod posadzką kryptę z sarkofagiem.

Biblioteka Celsusa to jedna z najbardziej imponujących budowli antycznego Rzymu. W budowli znajdowało się około 12 tysięcy zwojów, co plasuje ją jako trzecią największą  bibliotekę obok Aleksandrii i Pergamonu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów