Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piękna wirtualna rekonstrukcja Biblioteki Celsusa w Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Piękna wirtualna rekonstrukcja Biblioteki Celsusa w Turcji
Piękna wirtualna rekonstrukcja Biblioteki Celsusa w Turcji

Piękna wirtualna rekonstrukcja Biblioteki Celsusa w Efezie (Turcja). Nie ma pewności co do kolorystyki budowli, jednak wydaje się, że kolor czerwony i biały były jedną z możliwości.

Biblioteka powstała w w latach 114-117 n.e. na zlecenie konsula Juliusza Celsusa dla uczczenia imienia swojego ojca, Tytusa Juliusza Celsusa Polemaeanusa. Pełniła ona funkcję biblioteki jak i grobowca – podczas badań archeologicznych odkryto pod posadzką kryptę z sarkofagiem.

Biblioteka Celsusa to jedna z najbardziej imponujących budowli antycznego Rzymu. W budowli znajdowało się około 12 tysięcy zwojów, co plasuje ją jako trzecią największą  bibliotekę obok Aleksandrii i Pergamonu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów