Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Polski badacz podejmie się zbadania obecności Rzymian na wschód od Eufratu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Widok na starożytne rzymskie miasto Hasankejf (Turcja) wykute w skale
Widok na starożytne rzymskie miasto Hasankejf (Turcja) wykute w skale. | Zdjęcie: M. Marciak

Eufrat w czasach starożytnych uważany była za rzekę graniczną, dzielącą świat rzymski i świat Partów/Sasanidów. Obecność Rzymian na wschód od Eufratu jest po dziś dzień słabo poznana. Śladów Rzymian na tych ziemiach poszukiwać będzie dr Michał Marciak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowiec rozpoczął już szerokie badania. W głównej mierze chce się skupić na okresie od I p.n.e. do VII wieku n.e., kiedy to Rzym posiadał m.in. prowincję Mezopotamię. Badacz prowadzić swoje badania będzie w Iraku, Turcji, Armenii, bazując na źródłach jak i wykopaliskach. Co więcej, użyte mają zostać najnowsze technologie, które mają pomóc poszukiwać pozostałości po osadach.

Badacz podejmie się nie tylko analizy aspektu polityczno-wojskowo-społecznego ale i, jako że był to teren pogranicza, analizy interakcji religijnych, a zwłaszcza wzajemnego wpływu kultów grecko-rzymskich i lokalnych – przedchrześcijańskich.

Badania mają potrwać 5 lat, a ich zwieńczeniem będzie angielskojęzyczna monografia.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów