Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Polski badacz podejmie się zbadania obecności Rzymian na wschód od Eufratu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Widok na starożytne rzymskie miasto Hasankejf (Turcja) wykute w skale
Widok na starożytne rzymskie miasto Hasankejf (Turcja) wykute w skale. | Zdjęcie: M. Marciak

Eufrat w czasach starożytnych uważany była za rzekę graniczną, dzielącą świat rzymski i świat Partów/Sasanidów. Obecność Rzymian na wschód od Eufratu jest po dziś dzień słabo poznana. Śladów Rzymian na tych ziemiach poszukiwać będzie dr Michał Marciak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowiec rozpoczął już szerokie badania. W głównej mierze chce się skupić na okresie od I p.n.e. do VII wieku n.e., kiedy to Rzym posiadał m.in. prowincję Mezopotamię. Badacz prowadzić swoje badania będzie w Iraku, Turcji, Armenii, bazując na źródłach jak i wykopaliskach. Co więcej, użyte mają zostać najnowsze technologie, które mają pomóc poszukiwać pozostałości po osadach.

Badacz podejmie się nie tylko analizy aspektu polityczno-wojskowo-społecznego ale i, jako że był to teren pogranicza, analizy interakcji religijnych, a zwłaszcza wzajemnego wpływu kultów grecko-rzymskich i lokalnych – przedchrześcijańskich.

Badania mają potrwać 5 lat, a ich zwieńczeniem będzie angielskojęzyczna monografia.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów