Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prace rekonstrukcyjne w Cezarei

Naukowcy w Izraelu rozpoczęli prace rekonstrukcyjne przy świątyni w Cezarei. Jest to część projektu, na który przeznaczono 27 mln dolarów, a który ma na celu zwiększyć ilość turystów, zadbać o ruiny oraz przeprowadzić kolejne wykopaliska.

Cezarea była niegdyś istotnym rzymskim miastem, powstałym dla uczczenia cesarza Oktawiana Augusta. Metropolia powstała na polecenie króla Heroda, który panował w Judei od 37 do 4 roku p.n.e. Świątynia w Cezarei górowała nad miastem, podobnie jak Akropol w Atenach, i z pewnością była widziana przez osoby płynące statkiem po morzu.

Obecnie ruiny Cezarei przyciągają rocznie około miliona turystów, którzy podziwiają rzymskie ruiny teatru czy też pozostałości akweduktów. Założeniem projektu jest nadanie miejscu – po Jerozolimie – drugiego najważniejszego punktu archeologicznego w Izraelu. Władze The Israel Antiquities Authority liczą na to, że odbudowa świątyni pozwoli zwiększyć liczbę turystów nawet trzykrotnie. Pierwsza faza odbudowy świątyni zakłada rekonstrukcję sklepień i łuków – ma to się zakończyć w roku.

Zdaniem naukowców renowacje pozwolą turystom jeszcze lepiej zrozumieć i odnaleźć się wśród antycznych ruin. Co więcej, w trakcie prac udało się wydobyć m.in. mały grawerunek na muszli – menorę, czyli żydowski świecznik. Jest to dowód na to, że projekt z pewnością przyniesie kolejne odkrycia.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów