Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prace rekonstrukcyjne w Cezarei

Naukowcy w Izraelu rozpoczęli prace rekonstrukcyjne przy świątyni w Cezarei. Jest to część projektu, na który przeznaczono 27 mln dolarów, a który ma na celu zwiększyć ilość turystów, zadbać o ruiny oraz przeprowadzić kolejne wykopaliska.

Cezarea była niegdyś istotnym rzymskim miastem, powstałym dla uczczenia cesarza Oktawiana Augusta. Metropolia powstała na polecenie króla Heroda, który panował w Judei od 37 do 4 roku p.n.e. Świątynia w Cezarei górowała nad miastem, podobnie jak Akropol w Atenach, i z pewnością była widziana przez osoby płynące statkiem po morzu.

Obecnie ruiny Cezarei przyciągają rocznie około miliona turystów, którzy podziwiają rzymskie ruiny teatru czy też pozostałości akweduktów. Założeniem projektu jest nadanie miejscu – po Jerozolimie – drugiego najważniejszego punktu archeologicznego w Izraelu. Władze The Israel Antiquities Authority liczą na to, że odbudowa świątyni pozwoli zwiększyć liczbę turystów nawet trzykrotnie. Pierwsza faza odbudowy świątyni zakłada rekonstrukcję sklepień i łuków – ma to się zakończyć w roku.

Zdaniem naukowców renowacje pozwolą turystom jeszcze lepiej zrozumieć i odnaleźć się wśród antycznych ruin. Co więcej, w trakcie prac udało się wydobyć m.in. mały grawerunek na muszli – menorę, czyli żydowski świecznik. Jest to dowód na to, że projekt z pewnością przyniesie kolejne odkrycia.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów