Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymscy legioniści na terenie Polski?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymscy legioniści na terenie Polski?
Rzymscy legioniści na terenie Polski? | fot. REUTERS/David W Cerny

Polskie media obiegła niesamowita wiadomość. Naukowcy ponoć natrafili na pozostałości po rzymskim wyposażeniu jeździeckim oraz ubiorze legionistów. Najwięcej artefaktów natrafiano między wsiami Gąski i Wierzbiczany (województwo kujawsko-pomorskie).

Na rzymskie przedmioty natrafili poszukiwacze skarbów. O znalezisku od razu poinformowali naukowców. Jak przekazał dr hab. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii UW: „Wśród wielu przekazanych przedmiotów metalowych były również liczne okucia ze stopu miedzi. Okazało się, że są to unikatowe zdobienia oporządzenia jeździeckiego i stroju rzymskich legionistów. Wiele z nich to zabytki unikatowe w tej części Europy”.

Archeolodzy udali się w rejon odkrycia i natrafili na kolejne unikalne znaleziska. Jak twierdzi Kontny jest to istotny dowód na to, że Rzymianie przebywali na ziemiach polskich.

Nie można na tę chwilę otwarcie stwierdzić, czy Rzymianie rzeczywiście przebywali na terenie ziem polskich, czy może po prostu ich ekwipunek został zrabowany. Oczywiście czekamy na kolejne badania i oceny naukowców.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów