Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymscy legioniści na terenie Polski?

Rzymscy legioniści na terenie Polski?
Rzymscy legioniści na terenie Polski? | fot. REUTERS/David W Cerny

Polskie media obiegła niesamowita wiadomość. Naukowcy ponoć natrafili na pozostałości po rzymskim wyposażeniu jeździeckim oraz ubiorze legionistów. Najwięcej artefaktów natrafiano między wsiami Gąski i Wierzbiczany (województwo kujawsko-pomorskie).

Na rzymskie przedmioty natrafili poszukiwacze skarbów. O znalezisku od razu poinformowali naukowców. Jak przekazał dr hab. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii UW: „Wśród wielu przekazanych przedmiotów metalowych były również liczne okucia ze stopu miedzi. Okazało się, że są to unikatowe zdobienia oporządzenia jeździeckiego i stroju rzymskich legionistów. Wiele z nich to zabytki unikatowe w tej części Europy”.

Archeolodzy udali się w rejon odkrycia i natrafili na kolejne unikalne znaleziska. Jak twierdzi Kontny jest to istotny dowód na to, że Rzymianie przebywali na ziemiach polskich.

Nie można na tę chwilę otwarcie stwierdzić, czy Rzymianie rzeczywiście przebywali na terenie ziem polskich, czy może po prostu ich ekwipunek został zrabowany. Oczywiście czekamy na kolejne badania i oceny naukowców.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów