Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie fragmenty fresku odkryto w Izraelu

Rzymski fragment fresku odkryty w Izraelu
Rzymski fragment fresku odkryty w Izraelu | Zdjęcie: G. Laron

Setki kolorowych fragmentów rzymskiego fresku zostało odnalezionych w Parku Narodowym Cippori. Odkrycia dokonała ekipa badaczy z Uniwersytetu Żydowskiego w Jerozolimie.

Miejsce, znane także jako Seforis, było starożytnym miastem w środkowej części Dolnej Galilei, na północy Izraela.

Na fragmentach fresku dostrzec możemy głowę lwa, rogate zwierzę, ptaka, zad tygrysa oraz kwiatowe wzory czy motywy geometryczne. Uważa się, że malowidło zdobiło jedną lub kilka izb w monumentalnej budowli użyteczności publicznej, która powstała zapewne we wczesnym II wieku n.e.

W centralnej części budynku znajdował się brukowany dziedziniec i portyk boczny. W zachodniej i północnej części podwórza natrafiono na podziemne sklepienia, które służyły jako zbiorniki wodne.

W starożytności budowla została rozebrana, a na jej miejscu powstała nowa konstrukcja.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów