Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie odkrycia polskich naukowców w Bośni i Hercegowinie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Głowa Meduzy wieńcząca stelę weterana z legionu
Głowa Meduzy wieńcząca stelę weterana z legionu. | Zdjęcie: T. Dziurdzik

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego od 2015 roku prowadzą badania w zachodniej części Bośni i Hercegowiny, w regionie Ljubuški. Wynikiem ich pracy są wydobyty fragment kamienia nagrobnego z inskrypcją oraz wille rzymskich weteranów, którzy osiedli na tych ziemiach.

Z pewnością najciekawsze znalezisko zostało odkryte w tym roku. We wsi Hardomilje naukowcy natrafili na polu uprawnym na częściowo zachowaną inskrypcję nagrobną w formie steli. Jak twierdzą specjaliści jest to pierwsze tego typu znalezisko w regionie. Stela zapewne była częścią pomnika rzymskiego żołnierza. Obiekt był ciekawie udekorowany – w formie fryzu z uzbrojeniem oraz głową Meduzy. Według wiedzy badaczy, tego typu nagrobki były charakterystyczne m.in. dla żołnierzy-weteranów z czasów cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.).

Jak zostało wspomniane stela zachowała się jedynie we fragmentach. Najprawdopodobniej lokalni rolnicy używali kamienia z obiektu do wyznaczania granic swoich upraw.

Prace wykopaliskowe polskich naukowców w tym roku dobiegają końca. Były one możliwe za sprawą dofinansowania ze strony Narodowego Centrum Nauki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów