Naukowcy wykorzystują najnowsze technologie, aby poznać „pochodzenie” portretów rzymskich mumii liczących ponad 2000 lat i sięgających czasów, kiedy Rzym panował w Egipcie.
Malowidła zostały odnalezione między grudniem 1899 a kwietniem roku 1900. Datowane są na I-II wiek n.e. i uważa się, że były przechowywane w domach do momentu, aż nie zmarła osoba uwieczniona. Pierwszy portret odkryli archeolodzy brytyjscy w Tebtunis (obecnym Umm el-Breigat) w Egipcie. W sumie dotychczas udało się wydobyć blisko 1000 portretów rzymskich, które znajdują się w muzeach w różnych częściach świata.
Obecnie interdyscyplinarny zespół z Northwestern University, prowadzony przez profesora Marca Waltona, prowadzi dwuletnie badania nad „konstrukcją” 15 malowideł. Wykorzystując nieinwazyjną analizę obrazu oraz elektronową mikroskopię skaningową, naukowcy mogli wychwycić różne warstwy malowideł. Ponadto można dostrzec sposób w jaki malowano pędzlem oraz porównać pigmenty malowideł ze znanymi w ówczesnym czasie barwnikami.