Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie portrety mumii poddane badaniom

Rzymskie mumie
Rzymskie mumie | Zdjęcie: PHOEBE A. HEARST MUSEUM OF ANTHROPOLOGY, UNIVERSITY OF CALIFORNIA, BERKELEY

Naukowcy wykorzystują najnowsze technologie, aby poznać „pochodzenie” portretów rzymskich mumii liczących ponad 2000 lat i sięgających czasów, kiedy Rzym panował w Egipcie.

Malowidła zostały odnalezione między grudniem 1899 a kwietniem roku 1900. Datowane są na I-II wiek n.e. i uważa się, że były przechowywane w domach do momentu, aż nie zmarła osoba uwieczniona. Pierwszy portret odkryli archeolodzy brytyjscy w Tebtunis (obecnym Umm el-Breigat) w Egipcie. W sumie dotychczas udało się wydobyć blisko 1000 portretów rzymskich, które znajdują się w muzeach w różnych częściach świata.

Obecnie interdyscyplinarny zespół z Northwestern University, prowadzony przez profesora Marca Waltona, prowadzi dwuletnie badania nad „konstrukcją” 15 malowideł. Wykorzystując nieinwazyjną analizę obrazu oraz elektronową mikroskopię skaningową, naukowcy mogli wychwycić różne warstwy malowideł. Ponadto można dostrzec sposób w jaki malowano pędzlem oraz porównać pigmenty malowideł ze znanymi w ówczesnym czasie barwnikami.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów