Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Szkielety z antycznych Chin odnalezione w Londynie

Szkielety z antycznych Chin odnalezione w Londynie
Szkielety z antycznych Chin odnalezione w Londynie | Zdjęcie: Museum of London

Odkryto dwa szkielety na londyńskim cmentarzu na Lant Street w Southwark, które prawdopodobnie mają chińskie pochodzenie. Co ciekawe, naukowcy datują je na okres II-IV wiek n.e., co znaczy że Chińczycy pojawili się jeszcze w Brytanii rzymskiej.

Wykorzystując najnowocześniejsze techniki, zespół archeologów i naukowców, zbadał próbki szkliwa zębowego z ponad 20 fragmentów. Jest to absolutnie fenomenalne odkrycie, gdyż po raz pierwszy w Brytanii rzymskiej zidentyfikowano osobę o azjatyckim pochodzeniu.

Jeden ze znalezionych szkieletów.
Museum of London

Odkrycie to torpeduje powszechny pogląd mówiący, że rzymska Brytania i Londinium posiadały raczej homogeniczne społeczeństwo. Ponadto chińskie szczątki sugerują, że Imperium Rzymskie i Chińskie miały znacznie bardziej rozbudowane relacje niżeli nam się wcześniej wydawało.

Możliwe, że handel między państwami odbywał się nie tylko przez słynny Jedwabny Szlak. Niewykluczone także, że Chińczycy byli kupcami chcącymi utworzyć nowe powiązania handlowe.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów