Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

U wybrzeży Majorki odkryto wrak rzymskiego statku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

U wybrzeży Majorki odkryto wrak rzymskiego statku
U wybrzeży Majorki odkryto wrak rzymskiego statku

U wybrzeży Majorki odkryto wrak rzymskiego statku, który liczy około 1700 lat. Wśród pozostałości statku znajdują się 93 amfory z zawartością.

Pierwsze sygnały o tym, że przy brzegu miasta Playa de Palma może znajdować się niesamowite antyczne znalezisko dał lokalny mieszkaniec, który zauważył odłamki ceramiki. Następnie, zbadania dna podjęli się archeolodzy.

Jak się okazuje statek był niewielkich rozmiarów – o długości 1o i szerokości 5 metrów. Jednak najcenniejszym odkryciem były prawie nietknięte amfory, gdzie niektóre z nich są zapieczętowane. Aby móc zbadać zawartość naukowcy trzymają naczynia w wodzie odsalającej, gdyż sól mogłaby rozbić amfory.

Jak sugerują naukowcy statek kursował zapewne na trasie Iberia – Rzym i możliwe, że zatonął z powodu pęknięcia w kadłubie. Wykluczono zatonięcie z powodu złych warunków pogodowych.

Badacze podejmą dalsze badania amfor, aby lepiej poznać kupców oraz same produkty, które przewożono.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów