Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ujawniono starożytne trzęsienie ziemi

Ujawniono starożytne trzęsienie ziemi
Ujawniono starożytne trzęsienie ziemi

Miasto Hippos, obecnie stanowisko archeologiczne w północno-wschodnim Izraelu, znane było w czasach rzymskich, jako jedno z tzw. Decapolis, czyli grupy dziesięciu miast w Jordanie, Izraelu oraz Syrii, które uważane były za centra greckiej i rzymskiej kultury. Hippos było prężnym ośrodkiem miejskim, uprawnionym do wybijania własnych monet, na których widniał z jednej strony emblemat konia. Miasto było całkowicie chrześcijańskie i dobrze prosperowało, kiedy w roku 363 n.e. doszło do wielkiego trzęsienia ziemi. Naukowcy wiedzą o nim za sprawą licznych szkieletów znalezionych i zgniecionych pod zawalonym dachem w północnej sekcji Bazyliki – największej budowli w mieście.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów