Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ujawniono starożytne trzęsienie ziemi

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ujawniono starożytne trzęsienie ziemi
Ujawniono starożytne trzęsienie ziemi

Miasto Hippos, obecnie stanowisko archeologiczne w północno-wschodnim Izraelu, znane było w czasach rzymskich, jako jedno z tzw. Decapolis, czyli grupy dziesięciu miast w Jordanie, Izraelu oraz Syrii, które uważane były za centra greckiej i rzymskiej kultury.

Hippos było prężnym ośrodkiem miejskim, uprawnionym do wybijania własnych monet, na których widniał z jednej strony emblemat konia. Miasto było całkowicie chrześcijańskie i dobrze prosperowało, kiedy w roku 363 n.e. doszło do wielkiego trzęsienia ziemi. Naukowcy wiedzą o nim za sprawą licznych szkieletów znalezionych i zgniecionych pod zawalonym dachem w północnej sekcji Bazyliki – największej budowli w mieście.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów