Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Devon odkryto pozostałości po rzeźni z czasów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Devon odkryto pozostałości po rzeźni z czasów rzymskich
W Devon odkryto pozostałości po rzeźni z czasów rzymskich | Zdjęcie: Handout

W Ipplepen, w hrabstwie Devon (południowo-zachodnia Anglia) naukowcy odkryli pozostałości po rzeźni, która sięga IV wieku n.e.

Podejrzewa się, że w tym miejscu pracował cały zespół rzemieślników specjalizujących się w obróbce mięsa i ciał zwierząt, którymi potem handlowano w regionie.

Do naszych czasów zachowały się głowy czy racice bydła, a badacze jasno twierdzą, że zwierzęta były zabijane w swoim najlepszym wieku, oferując tym samym świetnej jakości mięso. Pozostałości po porożach jelenich dowodzą, że prawdopodobnie używano kośćca do tworzenia igieł, grzebieni i spinek do włosów.

Natrafiono także na ślady po kuźni kowala, a ciężki kamień na miejscu sugeruje, że lokalna społeczność produkowała także materiały, w tym skóry zwierzęce.

Pozostałości po zwierzętach, zabitych w rzeźni.

Co ciekawe, poprzednie wykopaliska w mieście Ipplepen odsłoniły rzymskie monety, fragment drogi czy ceramikę. W naczyniach przewożono z obecnej Francji i obszaru śródziemnomorskiego wino, oliwę z oliwek oraz garum (sos rybny).

Kolejne odkrycie dowodzi, że obszar ten był pod silnym wpływem rzymskiej kultury, a tym samym podważono stwierdzenie, jakoby Rzymianie nie sięgali swoimi wpływami dalej niżeli do Exeter (30 km na północny-wschód od Ipplepen).

W Ipplepen dalej prowadzone są wykopaliska, a w tym roku łącznie pomagało 40 wolontariuszy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów