Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

We Francji odkryto rzymską nekropolię

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

We Francji odkryto rzymską nekropolię
We Francji odkryto rzymską nekropolię | Zdjęcie: Denis Gliksman, Inrap

Na południu Francji, w Narbonie, natrafiono na pozostałości po rzymskiej nekropolii. Do tej pory wydobyto z ziemi 300 grobów, które datowane są na I-II wiek n.e.

Jak się okazuje, na cmentarzysku chowano ludzi z warstw biedniejszych. Groby były zdobione małymi monumentami, na których umieszczano imiona zmarłych. Obok ciał znaleziono naczynia, lampy, amulety w kształcie fallusa, biżuterię czy pożywienie (np. figi). W większości zmarli mieli pochodzenie italskie.

Nekropolia została bardzo dobrze zachowana do naszych czasów, dzięki występującym w przeszłości powodziom; głównie za sprawą wylewów rzeki Aude. Muł który osadził się na grobach i przedmiotach dobrze zakonserwował artefakty.

Co ciekawe, naukowcy natrafili na zachowaną szyjkę amfory – bez dna – przez którą składano zmarłemu ofiarę bezpośrednio do grobu. Jest to niezwykle rzadkie znalezisko w Galii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów