Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wydobyto rzymskie statki w Serbii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wydobyto rzymskie statki w Serbii
Wydobyto rzymskie statki w Serbii

W Viminacium (obecne miasto Kostolac, w północnej Serbii) kilka tygodni temu natrafiono na pozostałości rzymskich statków i łodzi. Dzięki pracownikom pobliskiej kopalni węgla udało się wydobyć pozostałości na powierzchnię z dna Dunaju.

Statki wydobyto przy pomocy dźwigów. Następnie skonstruowano specjalne metalowe ramy, na których ustawiono fragmenty statków i przetransportowano w celach badawczych pociągami. Takie podejście umożliwiło zachowanie całości konstrukcji statków, których drewno ulegało zniszczeniu po kontakcie z powietrzem.

Obecnie pracownicy centrum Viminacium prowadzą prace mające na celu wykonanie konstrukcji 3D antycznych łodzi i statków. Na tę chwilę naukowcy nie są w stu procentach ocenić okresu z jakiego pochodzą łodzie.

Największy statek liczy 15 metrów długości i znajdował się 7 metrów pod wodą. Tak jak wiele innych obiektów rzymskich do odkrycia doszło za sprawą prac górników, którzy wydobywają węgiel w okolicy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów