Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zidentyfikowano chrześcijański symbol

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zidentyfikowano chrześcijański symbol
Zidentyfikowano chrześcijański symbol | Zdjęcie: Adam Corsini/Museum of London

Archeolodzy ponownie przeglądając i oceniając przedmioty odkryte w 1970 roku na przedmieściach Londynu w Brentford, natrafili na sięgający IV wieku n.e. fragment wyrobu garncarskiego z wygrawerowanym symbolem chrześcijańskim. Przedmiot posiada monogram złożony z dwóch pierwszych liter greckich słowa Khristos, czyli Chrystus.

Jak twierdzą naukowcy symbole chrześcijańskie na rzymskich przedmiotach są rzadkością, zwłaszcza w  takich regionach jak Anglia. Znanych jest jedynie parę podobnych znalezisk w okolicach Londynu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów