Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zidentyfikowano chrześcijański symbol

Zidentyfikowano chrześcijański symbol
Zidentyfikowano chrześcijański symbol | Zdjęcie: Adam Corsini/Museum of London

Archeolodzy ponownie przeglądając i oceniając przedmioty odkryte w 1970 roku na przedmieściach Londynu w Brentford, natrafili na sięgający IV wieku n.e. fragment wyrobu garncarskiego z wygrawerowanym symbolem chrześcijańskim. Przedmiot posiada monogram złożony z dwóch pierwszych liter greckich słowa Khristos, czyli Chrystus.

Jak twierdzą naukowcy symbole chrześcijańskie na rzymskich przedmiotach są rzadkością, zwłaszcza w  takich regionach jak Anglia. Znanych jest jedynie parę podobnych znalezisk w okolicach Londynu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów