Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Hannibal. Pola Krwi

Ben Kane

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hannibal. Pola Krwi

Książka „Hannibal. Pola Krwi” autorstwa Bena Kane’a to drugi tom powieści historycznej toczącej się w trakcie drugiej wojny punickiej. Główni bohaterowie (Kwintus, Hanno, Fabrycjusz) biorą udział w najważniejszych wydarzeniach konfliktu, tym razem umożliwiając odkrycie Czytelnikowi jak wyglądała m.in. bitwa nad Trebią, bitwa nad Jeziorem Trazymeńskim czy bitwa pod Kannami.

Oczywiście autor – podobnie jak w poprzedniej części – wydzielił osobne wątki: jeden opowiada wojnę oczami Rzymian (Kwintus, Fabrycjusz, Coraks); drugi ukazuje batalie oczami Kartagińczyków (Hanno, Sapho, Bostar); trzeci dotyczy zamążpójścia Aurelii i walki o zadłużony dom rodzinny. Ta odmienność wątków i mnogość bohaterów pozwala zachować autorowi czujność Czytelnika i utrzymać stałe napięcie w powieści.

Kwintus po kolejnych porażkach Rzymian, wbrew decyzji ojca pozostaje w rzymskim wojsku i z własnej woli degraduje się do oddziału welitów (oszczepników), którzy rozpoczynają harce przed bitwą. Z jego też perspektywy mamy szansę zobaczyć, jak wyglądała masakra nad Jeziorem Trazymeńskim i przebicie się części wojsk rzymskich przez armię Punijczyków. Potem jako już hastatus ponownie bierze udział w samym sercu bitwy, tym razem pod Kannami, z której dzięki swojemu dowódcy jest w stanie się wydostać. Oczywiście nie brakuje elementów rywalizacji i zemsty w obozie rzymskim.

Hanno podobnie jak jego bracia piastuje ważne stanowisko w armii kartagińskiej. W dalszym ciągu stara się udowodnić swoją wartość bojową Hannibalowi, który w oczach żołnierzy Kartaginy i najemników jawi się jako genialny strateg i wódz. Nie brakuje drastycznych scen tortur czy potajemnych spotkań Hanno z Aurelią.

Podobnie jak w poprzedniej części, Ben Kane wykazuje się niezwykle szeroką wiedzą z zakresu wojskowości antycznej. Obfitość terminów i łacińskie słownictwo pozwalają Czytelnikowi odnaleźć się w świecie antycznym. Świetnie autor oddaje chaos jaki zapanował w Italii oraz manewry wojsk w trakcie śledzenia Hannibala przez dyktatora Fabiusza.

Pojawiły się jednak w moim odczuciu pewne kwestie, które mogłyby zostać bardziej dopracowane. Z pewnością wątki związane z Aurelią mogłyby ulec poszerzeniu lub ubarwieniu. Niestety, potęga wojny i złożone procesy na froncie, powodowały że wszelkie rozdziały związane z zamążpójściem lub walką o dom troszkę mi się dłużyły. Co więcej, autor wydaje mi się, że zbyt szybko potraktował najważniejsze bitwy tej części – nad Jeziorem Trazymeńskim i pod Kannami. Niestety czegoś mi tutaj zabrakło i wychodzę z lekkim niedosytem, gdyż możliwości w kwestii tych wielkich batalii są ogromne.

Mimo wszystko, biorąc pod uwagę objętość książki i fachowość autora, książkę oceniam bardzo pozytywnie. Osoby, które zaczęły pierwszy tom powinny sięgnąć po kolejną część i śledzić ten nieprawdopodobny okres w dziejach świata.

Ben Kane, Hannibal. Pola krwi

Ben Kane

Hannibal. Pola krwi

Równina w pobliżu Kann zmieniła się w przesiąknięte krwią pola śmierci, arenę jednej z najkrwawszych bitew w historii wojen. Kto odniesie ostateczne zwycięstwo? Czy będzie to Hannibal, prowadzący doświadczone zastępy wojowników, weteranów licznych kampanii, czy wspaniałe legiony Cesarstwa Rzymskiego.

Hannibal pragnie rzucić Rzym na kolana. Jednym z dowódców jego doborowych oddziałów jest młody oficer, Kartagińczyk o imieniu Hanno.

Tak jak jego wódz Hanno pała nienawiścią do Rzymu. Jeszcze nigdy w historii wieloletniego konfliktu Kartagina nie była tak blisko pokonania odwiecznego wroga.

Tymczasem rzymscy dowódcy mistrzowsko realizują strategię uników, obliczoną na wyczerpanie przeciwnika.

Czas uchylania się od walki dobiega jednak końca i wreszcie dwie ogromne armie gotowe są stanąć do rozstrzygającej bitwy w palących promieniach słońca na równinie pod Kannami – na polach krwi.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów