Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Hannibal. Pola Krwi

Ben Kane

Ben Kane, Hannibal. Pola KrwiKsiążka „Hannibal. Pola Krwi” autorstwa Bena Kane’a to drugi tom powieści historycznej toczącej się w trakcie drugiej wojny punickiej. Główni bohaterowie (Kwintus, Hanno, Fabrycjusz) biorą udział w najważniejszych wydarzeniach konfliktu, tym razem umożliwiając odkrycie Czytelnikowi jak wyglądała m.in. bitwa nad Trebią, bitwa nad Jeziorem Trazymeńskim czy bitwa pod Kannami.

Oczywiście autor – podobnie jak w poprzedniej części – wydzielił osobne wątki: jeden opowiada wojnę oczami Rzymian (Kwintus, Fabrycjusz, Coraks); drugi ukazuje batalie oczami Kartagińczyków (Hanno, Sapho, Bostar); trzeci dotyczy zamążpójścia Aurelii i walki o zadłużony dom rodzinny. Ta odmienność wątków i mnogość bohaterów pozwala zachować autorowi czujność Czytelnika i utrzymać stałe napięcie w powieści.

Kwintus po kolejnych porażkach Rzymian, wbrew decyzji ojca pozostaje w rzymskim wojsku i z własnej woli degraduje się do oddziału welitów (oszczepników), którzy rozpoczynają harce przed bitwą. Z jego też perspektywy mamy szansę zobaczyć, jak wyglądała masakra nad Jeziorem Trazymeńskim i przebicie się części wojsk rzymskich przez armię Punijczyków. Potem jako już hastatus ponownie bierze udział w samym sercu bitwy, tym razem pod Kannami, z której dzięki swojemu dowódcy jest w stanie się wydostać. Oczywiście nie brakuje elementów rywalizacji i zemsty w obozie rzymskim.

Hanno podobnie jak jego bracia piastuje ważne stanowisko w armii kartagińskiej. W dalszym ciągu stara się udowodnić swoją wartość bojową Hannibalowi, który w oczach żołnierzy Kartaginy i najemników jawi się jako genialny strateg i wódz. Nie brakuje drastycznych scen tortur czy potajemnych spotkań Hanno z Aurelią.

Podobnie jak w poprzedniej części, Ben Kane wykazuje się niezwykle szeroką wiedzą z zakresu wojskowości antycznej. Obfitość terminów i łacińskie słownictwo pozwalają Czytelnikowi odnaleźć się w świecie antycznym. Świetnie autor oddaje chaos jaki zapanował w Italii oraz manewry wojsk w trakcie śledzenia Hannibala przez dyktatora Fabiusza.

Pojawiły się jednak w moim odczuciu pewne kwestie, które mogłyby zostać bardziej dopracowane. Z pewnością wątki związane z Aurelią mogłyby ulec poszerzeniu lub ubarwieniu. Niestety, potęga wojny i złożone procesy na froncie, powodowały że wszelkie rozdziały związane z zamążpójściem lub walką o dom troszkę mi się dłużyły. Co więcej, autor wydaje mi się, że zbyt szybko potraktował najważniejsze bitwy tej części – nad Jeziorem Trazymeńskim i pod Kannami. Niestety czegoś mi tutaj zabrakło i wychodzę z lekkim niedosytem, gdyż możliwości w kwestii tych wielkich batalii są ogromne.

Mimo wszystko, biorąc pod uwagę objętość książki i fachowość autora, książkę oceniam bardzo pozytywnie. Osoby, które zaczęły pierwszy tom powinny sięgnąć po kolejną część i śledzić ten nieprawdopodobny okres w dziejach świata.

Ben Kane, Hannibal. Pola krwi

Ben Kane

Hannibal. Pola krwi

Równina w pobliżu Kann zmieniła się w przesiąknięte krwią pola śmierci, arenę jednej z najkrwawszych bitew w historii wojen. Kto odniesie ostateczne zwycięstwo? Czy będzie to Hannibal, prowadzący doświadczone zastępy wojowników, weteranów licznych kampanii, czy wspaniałe legiony Cesarstwa Rzymskiego.

Hannibal pragnie rzucić Rzym na kolana. Jednym z dowódców jego doborowych oddziałów jest młody oficer, Kartagińczyk o imieniu Hanno.

Tak jak jego wódz Hanno pała nienawiścią do Rzymu. Jeszcze nigdy w historii wieloletniego konfliktu Kartagina nie była tak blisko pokonania odwiecznego wroga.

Tymczasem rzymscy dowódcy mistrzowsko realizują strategię uników, obliczoną na wyczerpanie przeciwnika.

Czas uchylania się od walki dobiega jednak końca i wreszcie dwie ogromne armie gotowe są stanąć do rozstrzygającej bitwy w palących promieniach słońca na równinie pod Kannami – na polach krwi.

Cena: 36,00 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów