Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Historia powszechna

Teofilakt Symokatta (tł. Anna Kotłowska, Łukasz Różycki)

Historia powszechna, Teofilakt Symokatta

Książka „Historia powszechna” autorstwa Teofilakta Symokatty jest to dzieło z przełomu VI-VII wieku, które opowiada o czasach panowania cesarza bizantyńskiego Maurycjusza (582-602). Utwór podzielony jest na osiem ksiąg, które łącznie liczą 300 stron.

Teofilakt Symokatta był nadwornym sekretarzem cesarza i miał z pewnością najlepszy obraz tego, jak wyglądała polityka zagraniczna i wewnętrzna Bizancjum. Cesarz Maurycjusz był względnie dobrym cesarzem, który skutecznie rywalizował z Persami na wschodniej granicy oraz napływającymi Słowianami na Półwysep Bałkański. Pod swoim rządami miał pokaźne ziemie, które niegdyś należały także do Cesarstwa Zachodnio-rzymskiego – m.in. część Italii, Dalmację, Północną Afrykę i południową Hiszpanię.

Książka „Historia powszechna” jest przede wszystkim świetnym źródłem informacji o Słowianach z VII wieku oraz tragicznym końcu cesarza Maurycjusza, który został obalony w wyniku buntu wojskowego. Obecnie historycy doceniają pozycję przede wszystkim jako wiarygodne źródło informacji o omawianych czasach.

Książka wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UAM. Należy podkreślić bardzo dobrą jakość wydania: twarda oprawa, bardzo dobre opracowanie, elegancki druk, dobra jakość czcionki oraz liczne przypisy umieszczone na dole strony. Tłumaczenie jest bardzo przyjemnie ujęte, gdyż po lewej stronie śledzić możemy grecki oryginał, a po prawej jego tłumaczenie.

Dzieło wzbogacone zostało w bardzo wartościowy wstęp opowiadający o samym autorze utworu, jak i rysujący omawiane czasy (od śmierci Justyniana I, poprzez Justyna II, Tyberiusza). Na końcu pozycji znajdziemy dodatkowo trzy krótkie artykuły z tematyki regionalnej, bibliografię, mapki, indeks imion oraz nazwy geograficzne i etniczne.

Pozycja jest z pewnością obowiązkowa dla każdego, kto chciałby poznać postać Maurycjusza z pierwszej ręki oraz lepiej zrozumieć świat Bizancjum omawianego okresu.

Teofilakt Simokatta. Historia powszechna

Anna Kotłowska, Łukasz Różycki

Teofilakt Simokatta. Historia powszechna

Teofilakt Simokatta „Historia powszechna”, to najważniejsze greckojęzyczne źródło do dziejów końca VI wieku. Praca ta ma szczególne znaczenie dla badań historycznych i archeologicznych w kontekście pojawienia się Słowian na Bałkanach, ich relacji z cesarstwem rzymskim oraz nomadycznymi Awarami. To Teofilakt Simokatta, jako jeden z pierwszych uczonych rzymskich, zanotował imiona słowiańskie, do tej pory będące przedmiotem żywej dyskusji naukowej. Drugim ważnym przedmiotem narracji, jest szczegółowy opis długotrwałego konfliktu rzymsko-perskiego na granicy wschodniej, którego konsekwencje wykroczyły daleko poza własną epokę i są odczuwalne po dziś dzień.

Przedstawiona praca jest nie tylko pierwszym pełnym tłumaczeniem na język polski tego niezwykle ważnego źródła, ale dzięki obszernemu komentarzowi naukowemu i bibliografii, stanowi wyczerpujące kompendium do dziejów ostatniego dwudziestolecia VI wieku.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów