Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Królowa Saby

Ewa Kassala

Ewa Kassala, Królowa SabyKsiążka „Królowa Saby” autorstwa Ewy Kassali to pozycja opowiadająca losy Makedy – tytułowej władczyni starożytnego państwa Saba. Autorka w swoich książkach skupia się na ważnych postaciach kobiecych świata antycznego; dotychczas napisała m.in. „Żądze Kleopatry” czy „Boska Nefretete”. Mając przyjemność zapoznania się z pierwszą pozycją, z ciekawością sięgnąłem po „Królową Saby”.

Fabuła książki skupia się na dziejach państwa Saba w X wieku p.n.e., które znajdowało się na południowo-zachodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Państwo to czerpało swoje zyski głównie z pośredniczenia w handlu Egiptu z Indiami. Państwo pełniło dominującą rolę w regionie, a okoliczne księstwa były mu podporządkowane.

W książce Makedę poznajemy jako młodą dziewczynkę, która ma różnego rodzaju sny i widzenia. Jej los przepowiedziała jej ojcu i królowi Saby – Nikalowi – Wielka Kapłanka. Pomimo posiadania dwóch synów, to Makede obejmie tron po jego śmierci. Oczywiście jest to o tyle niezwykłe, że kultura antyczna czy bliskowschodnia charakteryzowała się i charakteryzuje dominacją rolą mężczyzn w życiu publicznym czy domowym. W książce nie brak także aspektów politycznych, rywalizacji o władzę w regionie, skrytobójczych aktów czy wojny, która wybuchła z powodu haniebnego podstępu Dena, syna Seta, który chciał posiąść Makedę (wbrew jej woli) za żonę i objąć władzę w Sabie.

Przepowiedziane objęcie władzy przez Makedę nastąpiło, kiedy ta miała kilkanaście lat. Mimo jednak młodego wieku wykazywała się dużą mądrością i dojrzałością w rządzeniu. W celu zabezpieczenia skarbca i dochodów zdecydowała się na długą wyprawę do silnego państwa Izrael, w celu nawiązania współpracy i sojuszu. W Jerozolimie w tym czasie rządził słynny Salomon – słynący z mądrości i rozwagi w rządzeniu oraz wydawaniu wyroków. Spotkanie to, będące także elementem widzenia Makedy, przekształciło się w romans, którego owocem był Menelik, przyszły twórca dynastii panującej w Etiopii (ponoć) aż do XX wieku.

Fabuła przesycona jest klimatem orientalnym, który jest bardzo przydatny przy tego typu lekturze. Nie ukrywam, że temat oraz okres historyczny nie są mi znane, więc ciężko odnieść mi się w kwestii aspektów historycznych / biblijnych. Jednak styl pisarski oraz duża ilość informacji mnie urzekły. Pomysł napisania książki podrzuciła autorce wydawczyni ze Stanów Zjednoczonych. Pani Ewa sięgnęła po wszelkie możliwe źródła informacji: zapisy biblijne, Koran, teksty naukowe czy bezpośrednio u przedstawicieli nauki czy kościoła. Widać tutaj olbrzymie zaangażowanie autorki w wiarygodne i ciekawe ujęcie opisywanego tematu.

Podsumowując, książka jest jak najbardziej godna polecenia. Świat przedstawiony w książce jest ciekawy, bogaty i unikalny. Czytelnik czuje panującą aurę tajemniczości oraz mądrość starożytnych. Książka jest także unikalna, ze względu na wybór tematu, gdyż nie słyszałem dotychczas o powieści tyczącej się Królestwa Saby.

Ewa Kassala, Królowa Saby

Ewa Kassala

Królowa Saby

Potężna władczyni starożytnej Saby od wieków działa na naszą wyobraźnię. Kim była? Co łączyło ją z Salomonem, uważanym za najmądrzejszego władcę starożytnego świata? Czy była współautorką Pieśni nad Pieśniami? Kto był ojcem jej jedynego syna? Kto wykradł z Jerozolimy Arkę Przymierza? Miłość trwalsza niż czas, legendarna świątynia Salomona, kapłanki bogini, magiczne rytuały, wojny, spiski, niezmierzone bogactwo, sunące przez pustynię karawany, mirra i kadzidło, walczący ze sobą potężni bogowie i ich wyznawcy, w świecie, który znamy ze Starego Testamentu. Wreszcie przepowiednie królowej Saby – ile z nich już się spełniło i skąd królowa wiedziała, co czeka nas w przyszłości Autorka po trylogii o wielkich królowych starożytnego Egiptu zaprasza do świata niezwykłych kobiet, znanych ze Starego Testamentu, które kształtowały dzieje ludzkości. Królowa Saby jest pierwszą powieścią z tego cyklu.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów