Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Palmyra, której już nie ma

Paul Veyne

Palmyra, której już nie ma

Książka „Palmyra, której już nie ma” autorstwa Paula Veyne’a jest to 130-stronnicowa pozycja będąca dla pisarza próbą uhonorowania tego pięknego i zróżnicowanego kulturowo antycznego miasta, które w wyniku ekspansji Państwa Islamskiego straciło niektóre zabytki (np. świątynię Baalszamina), a na miejscu zamordowano wiele niewinnych osób, w tym archeologów.

Paul Veyne to francuski archeolog i historyk, pasjonujący się zwłaszcza w historii antycznego Rzymu. Książka powstała w 2015 roku i była swoistą odpowiedzią zszokowanego badacza na wieści o tragicznych wydarzeniach rozgrywających się w Syrii, a zwłaszcza Palmyrze. Na rynku polskim pozycja pojawiła się za sprawą Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, a tłumaczeniem zajął się dr Paweł Filipczak, który w wybranych miejscach pozwolił sobie na dodanie przypisów, aby lepiej ukazać Czytelnikowi sens wypowiedzi autora.

Książka jest opowieścią o antycznym mieście, które powstało na oazie na pustyni. Swój rozwój zawdzięczało dobremu położeniu – Palmyra znajdowała się na szlaku karawan, które przewoziły m.in. towary z Indii. Obecnie ruiny znajdują się około 200 km na północny wschód od stolicy Syrii, Damaszku. Mimo, że historia Palmyry jest o wiele starsza to do naszych czasów zachowały się przede wszystkim ruiny monumentalnych budowli z okresu rzymskiego. Palmyra była rozwiniętym miastem, w którym przenikały się różnorodne kultury; używano języka aramejskiego, greckiego czy też łaciny. W III wieku n.e. miasto otrzymało status kolonii, w związku z czym mieszkańcy mogli przyjmować obywatelstwo rzymskie.

Najsłynniejszym jednak rozdziałem w historii Palmyry był wzrost znaczenia miasta i regionu pod rządami lokalnego władcy Odenata, który skutecznie rywalizował z perskim władcą, Szapurem, w sytuacji kiedy do niewoli dostał się w 260 roku n.e. cesarz rzymski Walerian. Nieoczekiwanie jednak w roku 267 n.e. Odenat został zamordowany. Po jego śmierci faktyczną władzę przejęła jego żona Zenobia, w imieniu niepełnoletniego syna Waballata. Ambicje i słaba sytuacja polityczno-ekonomiczna Imperium spowodowały, że Zenobia ukształtowała samodzielny organizm państwowy. W 271 roku n.e. Królestwo Palmyry obejmowało większość prowincji wschodnich Rzymu, od Egiptu po obecną wschodnią Turcję. W ciągu jednak niecałych dwóch lat niezwykle skuteczny cesarz Aurelian zdławił rebelię i zjednoczył ziemie rzymskie.

Paul Veyne w książce przedstawia nam nie tylko historię tego miejsca, ale i prowadzi rozważania nad przyczyną zniszczeń dokonanych przez przedstawicieli ISIS. Nie zabraknie także opisów budowli, różnorodności religijnej, architektonicznej czy artystycznej. Uważam, że pozycja jest jak najbardziej ciekawa i godna polecenia.

Palmyra, której już nie ma

Paul Veyne

Palmyra, której już nie ma

Dlaczego grupa terrorystów splądrowała bezbronne zabytki z odległej przeszłości? Dlaczego zniszczyła miejsce wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa? Skąd tak wielka masakra, skąd męczarnie, tortury i dekapitacja?

Uważałem, że moim obowiązkiem, obowiązkiem emerytowanego już profesora, ale i czysto ludzkim odruchem, będzie wyrażenie zdumienia z powodu tego niezrozumiałego szaleństwa. Z tych samych zresztą przyczyn chciałem naszkicować portret Palmyry pełnej splendoru, takiej, o której odtąd będzie można przeczytać jedynie w książkach.

To opowieść o mieście, które powstało i rozwinęło się w szczególnym dialogu koczowników, ludzi pustyni, z osiadłymi rolnikami uprawiającymi ziemię; to też opowieść o fascynacji kulturą grecko-rzymską i zdolności tych ludzi do twórczej adaptacji wzorców kulturowych.

To świetna opowieść o zmieniającym się i różnorodnym świecie, który musi i chce się ze sobą dogadywać.

To opowieść o świecie na jakiś sposób globalnym, jeśli uświadomimy sobie, że Palmyreńczycy handlowali luksusowymi towarami pomiędzy Chinami i Indiami a basenem Morza Śródziemnego i generalnie światem rzymskim.

To książka godna zaufania i niezmiernie aktualna, przedstawiająca wizję minionego świata, którego echa pobrzmiewają nadal w otaczającym nas świecie, a problemy nurtujące ówczesnych mieszkańców Palmyry rezonują w naszych myślach – kim jestem, skąd pochodzę, jak osiągnę szczęście i satysfakcję, kto jest moim bliskim i jak mam się odnosić do obcych.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów