Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: „Aecjusz i barbarzyńcy”

Marcin Norbert Pawlak

Aecjusz i barbarzyńcy

Nasz krajowy badacz starożytności, Pan Marcin Norbert Pawlak porwał się już ładnych kilkanaście lat temu na napisanie książki (wydanej pierwotnie w 2007 roku, a wznowionej w szalonym 2020 roku) o rzymskim wodzu Aecjuszu, którego to potomność zwała także „Ostatnim Rzymianinem”. Z racji dominującej w omawianym opracowaniu tematyki, zostało ono obdarzone krótkim, ale za to wiele mówiącym tytułem, który to brzmi: „Aecjusz i barbarzyńcy”.

Pan Pawlak jest świetnie zaznajomiony ze źródłami historycznymi, służącymi do poznania opisywanej przez niego postaci oraz epoki, w której przyszło temu wybitnemu wodzowi żyć i działać. Dodatkowo, bardzo chętnie polemizuje on z innymi badaczami tematu i bardzo racjonalnie argumentuje on swoje hipotezy. Ostrożna próba datacji istotnych wydarzeń z młodości Aecjusza, takich, jak jego pobyt w roli zakładnika u Gotów, walecznego i wielce ambitnego Alaryka, a potem u Hunów zasługuje na pochwałę za klarowność przedstawionego wywodu. Skomplikowane relacje Aecjusza z Hunami, duchownymi oraz dworem zachodniorzymskim są klarownie i moim skromnym zdaniem obiektywnie opisane przez pana Pawlaka – autora znakomitego. Świetnie odmalowana została dynamika zmiennych stosunków pomiędzy oficjelami rzymskimi na targanym intrygami cesarskim dworze.

Obranie geograficznego porządku w prezentacji wydarzeń historycznych oraz ich interpretacji uważam za trafne, ponieważ wprowadza ono, moim zdaniem, więcej porządku i ułatwia podążanie za głównym bohaterem książki, który pod żadnym względem tuzinkową postacią nie był.

Jest to opracowanie godne lektury, nie tylko z powodu ilości tematów z okresu późnej starożytności klasycznej, jakie są w nim poruszone, ale także z powodu, w jaki autor „zmusza” skąpe źródła historyczne, jakimi dla tego arcyciekawego okresu historycznego dysponujemy do „mówienia”. Wyrażenie o „zmuszaniu źródeł historycznych do mówienia” zaczerpnąłem od wielkiego badacza przeszłości Leopolda von Ranke’ego (1795 – 1886), który zapoczątkował nowoczesną krytyczną analizę dostępnych źródeł historycznych oraz wypracował obiektywne metody ich badania.”

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów