Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Dacia – The Roman Wars: Volume I Sarmizegetusa

Radu Oltean

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dacia - The Roman Wars: Volume I Sarmizegetusa

Książka „Dacia – The Roman Wars: Volume I Sarmizegetusa” autorstwa Radu Oltean to pozycja angielskojęzyczna, która skupia się na przedstawieniu pierwszej wojny dackiej Trajana w latach 101-102 n.e., bazując na najnowszych wynikach badań archeologicznych i opracowaniach.

Radu Oltean to dla pasjonatów wojskowości, zwłaszcza antycznej, znane nazwisko. Oltean jest to rumuński autor wybitnych ilustracji o tematyce historycznej; w swoim portfolio ma on mnóstwo wiarygodnych i niezwykle ciekawych prac.

Omawiana książka jest pierwszą z dwóch części serii, opowiadającej, jak wspomniałem, o wojnach Trajana w Dacji. Nie będę ukrywał – jestem zachwycony pracą, jaką włożył autor w stworzenie grafik oraz napisanie książki.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów:

  • Pierwszy skupia się na przedstawieniu samego miasta Rzym, i jego kluczowych obiektów architektonicznych, które związane są z wojną dacką Trajana i samym cesarzem;
  • Drugi porusza kwestię pochodzenia ludów (m.in. Getów i Daków) zamieszkujących tereny obecnej Rumunii oraz rozwoju państwowości i potęgi państwa Decebala;
  • Trzeci to już opis konfliktów zbrojnych Rzymian z ludami zamieszkującymi tereny lub okolice Dacji, przed rządami Trajana.
  • Czwarty rozdział skupia się na przedstawieniu dorobku i wyników badań archeologów na przestrzeni lat, w górach Orăștie (środkowa Rumunia). Miejsce to jest niesamowitą skarbnicą wiedzy o Dakach. Góry te były mocno ufortyfikowane na przestrzeni I p.n.e. – I wieku n.e., a jak sądzą badacze, stolica Sarmizegetusa Regia była miejscem, gdzie rezydowali królowie daccy m.in. Burebista czy Decebal. Wzgórza, liczne płaskowyże, ziemne „tarasy”, rozległe lasy – czynniki te pozwoliły Dakom stworzyć liczne fortece, ośrodki oraz umocnienia, które razem tworzyły imponujący system obronny. Ślady po licznych wieżach oraz murach zachowały się do dzisiaj, a ich pozostałości wciąż są odkrywane wraz z licznymi artefaktami. Jak podkreśla jednak autor – wciąż wiele miejsc nie zostało zbadanych.
  • Piąty rozdział to przedstawienie wzorcowo przygotowanej i skoordynowanej kampanii wojennej Rzymian, którzy przy pomocy mostów pontonowych przeprawili się przez Dunaj i uderzyli jednocześnie z kilku stron. Autor poprzez ilustracje, zdjęcia oraz gruntowne opisy ukazuje nam jak prawdopodobnie wyglądała ofensywa oraz, jak skuteczna była armia rzymska w starciach z walecznymi Dakami. Liczne oddziały inżynierów pozwalały Rzymianom zdobywać fortyfikacje nieprzyjaciela, przemieszczać wojska Dunajem – nawet na nieżeglownym odcinku – czy wykuć drogę w klifie.
  • Szósty rozdział to podsumowanie i przedstawienie konsekwencji pierwszej wojny dackiej;
  • Siódma część to opis monumentów jakie powstały na cześć zwycięstw i bohaterskiej walki rzymskiego wojska w Adamclisi; mowa tu m.in. o słynnym Tropaeum Traiani.

Ze strony technicznej – książka wydana została przez wydawnictwo Karwansaray BV. Egzemplarz liczy 152 strony i wydrukowany został w formacie A4. Na końcu książki znajdziemy obszerną bibliografię, która dowodzi z jak fachową pozycją mamy do czynienia.

Podsumowując, nie sposób nie zachwycić się przepięknym wydaniem książki. Nie umniejszając naturalnie fachowości treści i mnogości informacji, to jednak przepiękne ilustracje, mapki i zdjęcia zachwycają najbardziej. Z przyjemnością zapoznałem się z mnogością detali z okresu wojen dackich i z chęcią sięgnę po następną część serii.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów