Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Dacia – The Roman Wars: Volume I Sarmizegetusa

Radu Oltean

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dacia - The Roman Wars: Volume I Sarmizegetusa

Książka „Dacia – The Roman Wars: Volume I Sarmizegetusa” autorstwa Radu Oltean to pozycja angielskojęzyczna, która skupia się na przedstawieniu pierwszej wojny dackiej Trajana w latach 101-102 n.e., bazując na najnowszych wynikach badań archeologicznych i opracowaniach.

Radu Oltean to dla pasjonatów wojskowości, zwłaszcza antycznej, znane nazwisko. Oltean jest to rumuński autor wybitnych ilustracji o tematyce historycznej; w swoim portfolio ma on mnóstwo wiarygodnych i niezwykle ciekawych prac.

Omawiana książka jest pierwszą z dwóch części serii, opowiadającej, jak wspomniałem, o wojnach Trajana w Dacji. Nie będę ukrywał – jestem zachwycony pracą, jaką włożył autor w stworzenie grafik oraz napisanie książki.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów:

  • Pierwszy skupia się na przedstawieniu samego miasta Rzym, i jego kluczowych obiektów architektonicznych, które związane są z wojną dacką Trajana i samym cesarzem;
  • Drugi porusza kwestię pochodzenia ludów (m.in. Getów i Daków) zamieszkujących tereny obecnej Rumunii oraz rozwoju państwowości i potęgi państwa Decebala;
  • Trzeci to już opis konfliktów zbrojnych Rzymian z ludami zamieszkującymi tereny lub okolice Dacji, przed rządami Trajana.
  • Czwarty rozdział skupia się na przedstawieniu dorobku i wyników badań archeologów na przestrzeni lat, w górach Orăștie (środkowa Rumunia). Miejsce to jest niesamowitą skarbnicą wiedzy o Dakach. Góry te były mocno ufortyfikowane na przestrzeni I p.n.e. – I wieku n.e., a jak sądzą badacze, stolica Sarmizegetusa Regia była miejscem, gdzie rezydowali królowie daccy m.in. Burebista czy Decebal. Wzgórza, liczne płaskowyże, ziemne „tarasy”, rozległe lasy – czynniki te pozwoliły Dakom stworzyć liczne fortece, ośrodki oraz umocnienia, które razem tworzyły imponujący system obronny. Ślady po licznych wieżach oraz murach zachowały się do dzisiaj, a ich pozostałości wciąż są odkrywane wraz z licznymi artefaktami. Jak podkreśla jednak autor – wciąż wiele miejsc nie zostało zbadanych.
  • Piąty rozdział to przedstawienie wzorcowo przygotowanej i skoordynowanej kampanii wojennej Rzymian, którzy przy pomocy mostów pontonowych przeprawili się przez Dunaj i uderzyli jednocześnie z kilku stron. Autor poprzez ilustracje, zdjęcia oraz gruntowne opisy ukazuje nam jak prawdopodobnie wyglądała ofensywa oraz, jak skuteczna była armia rzymska w starciach z walecznymi Dakami. Liczne oddziały inżynierów pozwalały Rzymianom zdobywać fortyfikacje nieprzyjaciela, przemieszczać wojska Dunajem – nawet na nieżeglownym odcinku – czy wykuć drogę w klifie.
  • Szósty rozdział to podsumowanie i przedstawienie konsekwencji pierwszej wojny dackiej;
  • Siódma część to opis monumentów jakie powstały na cześć zwycięstw i bohaterskiej walki rzymskiego wojska w Adamclisi; mowa tu m.in. o słynnym Tropaeum Traiani.

Ze strony technicznej – książka wydana została przez wydawnictwo Karwansaray BV. Egzemplarz liczy 152 strony i wydrukowany został w formacie A4. Na końcu książki znajdziemy obszerną bibliografię, która dowodzi z jak fachową pozycją mamy do czynienia.

Podsumowując, nie sposób nie zachwycić się przepięknym wydaniem książki. Nie umniejszając naturalnie fachowości treści i mnogości informacji, to jednak przepiękne ilustracje, mapki i zdjęcia zachwycają najbardziej. Z przyjemnością zapoznałem się z mnogością detali z okresu wojen dackich i z chęcią sięgnę po następną część serii.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów