Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Legion

Geraint Jones

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Geraint Jones, Legion

Książka „Legion” autorstwa Gerainta Jonesa to ostatnia, a za razem pierwsza część cyklu opowiadającego losy legionisty rzymskiego Corvusa. Na rynku wydawniczym wpierw pojawiła się druga część „Krwawy las” opowiadająca o wielkiej klęsce legionów rzymskich w lesie Teutoburskim. Kolejny tom „Oblężenie” to już dramatyczna ucieczka pozostałych przy życiu legionistów, którzy wraz z załogą obozu stają na drodze armii Arminiusza.

Obie wcześniejsze części cyklu niezwykle wpadły w gusta Czytelników, którzy doceniali żywy i tragiczny obraz wojny, napisany przez weterana wojennego. Geraint Jones, nie będąc historykiem, postanowił ukazać życie legionów rzymskich z perspektywy najzwyklejszych żołnierzy, którzy dzieli ze sobą trudy walki i cierpienie. Nie da się ukryć, że doświadczenie bojowe autora oraz umiejętność barwnego pisania fabuły pozwoliła stworzyć naprawdę ciekawe dzieło.

W najnowszej części Czytelnik zostaje przeniesiony do 6 roku n.e. do Panonii skąd też ma ruszyć wyprawa Tyberiusza przeciwko wojowniczym Markomanom, za Dunaj. Nasz główny bohater – Corvus – tym razem nie bierze udziału w głównej ofensywie, pozostając w oddziałach zabezpieczających prowincję. Jak się jednak okazuje, pierwotnie niezadowolenie żołnierzy z braku udziału w kampanii i szansy na zdobycie łupów, zostaje szybko zastąpione szokiem. W Panonii w oddziałach zwerbowanych z lokalnej ludności na rzecz sformowania oddziałów pomocniczych, wybucha rewolta, która okazuje się być – jak przekazał Swetoniusz – najpoważniejszym konfliktem od czasów wojen punickich. Powodem buntu jest niezadowolenie z wysokich podatków oraz złych rządów Rzymian.

Corvus staje w pierwszych szeregach w bitwie, którą opisał historyk i wojskowy rzymski – Wellejusz Paterkulus – gdzie zmierzyła się połowa legionu (ponad 2000 żołnierzy) z ponad 20 tysiącami buntowników. Cudem wygrane starcie nie pozwoliło jednak zatrzymać części rebeliantów, którzy planowali bezpośrednio zagrozić Rzymowi. Dalsze walki na wybrzeżu z czasem przybrały formę walki partyzanckiej.

Z pewnością umiejscowienie fabuły w tzw. Bellum Batonianum w latach 6-9 n.e. to świetny ruch. Autor świetnie odnalazł się jak zawsze w kwestii emocji oraz przeżyć targających zwykłymi szeregowcami. Wizualizacja starć oraz cierpień ludzkich świetnie daje nam do zrozumienia, z czym mierzyć się muszą na wojnie żołnierze. Pod tym względem świat nie uległ zmianie.

Będąc jednak szczerym zabrakło mi szerszego ukazania konfliktu, który niepokoił samego Augusta i wymagał zaangażowania naprawdę dużych sił w regionie. Co więcej, uważam że warto tego typu powieści uzupełnić o przypisy, przydatną literaturę (zwłaszcza antyczną) oraz słownictwo łacińskie, co edukuje i pozwala lepiej odnaleźć się w opowiadanym świecie antycznym. Oczywiście moje sugestie z pewnością tłumaczą się tym, że autor jasno określa się nie jako specjalistę od starożytności, a raczej człowieka, który przeżył walki na froncie oraz wie jak napisać ciekawą fabułę.

Podsumowując, książka ta jest dalszym ciągiem (a właściwie prequelem) historii rzymskiego legionisty Corvusa. Autor ponownie ukazuje nam brutalny świat wojny oraz emocje i relacje jakie panują w najmniejszej jednostce legionu – contubernium. Zestawiając jednak wszystkie tomy ze sobą, z pewnością jest to najsłabszy tom.

Legion, Geraint Jones

Geraint Jones

Legion

Powieść łącząca emocje Gladiatora Ridleya Scotta z autentyzmem Plutonu Olivera Stone a. Za Rzym! Za towarzyszy broni! Każda strona jest przesycona żołnierskim potem. -Giles Kristian Legion to niecierpliwie wyczekiwany prequel dziejów rzymskiego legionisty Corvusa opisanych w Krwawym lesie i Oblężeniu. Brutalna, zuchwała opowieść, której akcja toczy się w zawrotnym tempie. – Anthony Riches, autor cyklu Cesarstwo 6 rok n.e. Rzym zbiera armię, by walczyć, zdobywać nowe ziemie i okrywać się chwałą. Ale nie dotyczy to legionu Corvusa, który ma zostać w forcie w Panonii, dzikiej prowincji, gdzie góry są równie zabójcze jak wróg. Corvusowi trudno się z tym pogodzić, zwłaszcza że jego najlepszy przyjaciel, Marcus, wyrusza na wojnę. Nie zdaje sobie sprawy, że już wkrótce jego pragnienie walki się spełni. Zbuntowane plemiona formują wielką armię, by pomaszerować na Rzym. I tylko Corvus i jego towarzysze z legionu mogą im w tym przeszkodzić. Krew i bebechy, ale także wnikliwe spojrzenie na wieloznaczność wojny i wierność sztandarowi. – Mail on Sunday. Fikcja historyczna stworzona przez prawdziwego weterana, który wie wszystko o ryzyku, bólu i więziach, jakie rodzą się w walce.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów