Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Spartakus. Rebelia

Ben Kane

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Spartakus. Rebelia

Książka „Spartakus. Rebelia” autorstwa Bena Kane’a to kolejna i ostatnia część powieści historycznej opowiadającej losy najsłynniejszego gladiatora oraz największego powstania niewolniczego w antycznym Rzymie.

W tej części ponownie śledzić możemy przygody trackiego przywódcy, jego rzymskiego kompana Carbo czy niepokornych galijskich przywódców. Autor poza nastrojami panującymi w obozie stara się zobrazować szok, jaki ogarnął rzymskie władze w Rzymie. Członkowie senatu, będący elitą Rzymu, nie mogą uwierzyć, że kolejne armie rzymskie (w tym konsularna) ustępują w polu zastępom niewolników. Do stolicy kolejno wracają pokonani wodzowie, którzy tracą szacunek izby. Sytuację próbuje wykorzystać ambitny i niezwykle bogaty polityk Marek Licyniusz Krassus, który widzi w swoim potencjalnym zwycięstwie nad Spartakusem drogę do chwały. W tym celu wykorzystuje nastroje panujące w Rzymie oraz jedynego ocalałego z niewoli rzymskiego centuriona Caepio do przejęcia dowództwa nad rzymskim wojskiem w Italii.

Ben Kane po raz kolejny udowadnia, że historia antycznego Rzymu jest dla niego prawdziwą pasją, a duża wiedza merytoryczna jest bardzo dobrze wykorzystana. Autor za wszelką cenę stara się być w zgodzie z przekazami historycznymi, których nota bene jest niewiele. Fakt ten pozwala mu często pobudzać wyobraźnię i rozwijać kontekst wydarzeń. Świetnym przykładem jest tutaj nagły zwrot Spartakusa z armią z północnej Italii na południe czy nieudane przetransportowanie niewolników na Sycylię.

Sprawność z jaką autor podejmuje się opisu kolejnych faz powstania oraz charakterystyka postaci są naprawdę niezwykłe. Tym co jednak najbardziej zachwyca w postaci Spartakusa jest jej niejednostajność. Z jednej strony jest pewny siebie, bohaterski, lojalny, przywódczy, by zaraz stać się porywczy oraz gotowy do mordowania bezbronnych. Ben Kane stara się za wszelką cenę tworzyć postaci, które nie są jedynie czarno-białe.

Oczywiście dla Czytelników, na końcu książki, znajduje się posłowie, w którym poznajemy szczegóły – co jest prawdą lub też gdzie autor pozwolił sobie na fikcję literacką. Dodatkowo możemy zapoznać się ze słownikiem zwrotów łacińskich, co dodatkowo powiększy naszą wiedzę.

Z wielką przyjemnością polecam książkę.

Ben Kane, Spartakus. Rebelia

Ben Kane

Spartakus Rebelia

Druga część wciągającej powieści o losach Spartakusa – przywódcy najbardziej spektakularnego powstania niewolników w starożytnym Rzymie.

Spartakus dokonał rzeczy niemożliwych: uciekł z niewoli i, dowodząc potężną armią niewolników, pokonał siły Gajusza Kasjusza Longinusa. Wydaje się, że nic nie stoi już na przeszkodzie, by udał się do rodzinnej Tracji.

Tymczasem dezerteruje jeden z generałów armii Spartakusa wraz ze swoimi ludźmi, a Marek Licyniusz Krassus gromadzi w Rzymie potężne siły przeciwko byłemu gladiatorowi. Senat daje Krassusowi wolną rękę – ma zrobić wszystko, by rozgromić wojsko Spartakusa i położyć kres niewolniczej rebelii. Rozpoczyna się prawdziwa walka na śmierć i życie.

Cena: 39,68 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów