Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wojownik Rzymu: Bursztynowy szlak

Harry Sidebottom

Wojownik Rzymu cz. 6. Bursztynowy szlakKsiążka „Bursztynowy szlak” jest szóstą i ostatnią częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w roku 264 n.e. i opowiada o wyprawie tytułowego bohatera, Balisty na północ do Hiperborei swego rodzinnego kraju. Na domiar wszystkiego Imperium znajduje się w czasie wojny domowej, kiedy to Postumus obwołuje się cesarzem zachodnich prowincji rzymskich. Prawowity august Galien musi zdławić rebelię i przywrócić porządek wewnętrzny.

Balista po raz kolejny zmierzyć się będzie musiał z wieloma przeciwnościami oraz poznać tajemnicę swojej podróży. W fabule nie zabraknie dawnej miłości Balisty oraz rywalizacji z dalekimi barbarzyńskimi ludami. Warto nadmienić, że podróż Balisty prowadzić będzie szlakami wodnymi Europy Środkowo-Wschodniej: Dnieprem i Wisłą, co powinno dodatkowo zaciekawić polskiego czytelnika. Główny bohater będzie miał styczność z ludami zamieszkującymi tereny Polski oraz ujście Wisły.

Większość czytelników z pewnością ze smutkiem podejdzie do przeczytania ostatniej części przygód, autentycznej postaci, Balisty. Świadomość, że wielka przygoda bohatera będącego praktycznie w każdym zakamarku Imperium, jak i poza nim, dobiega końca powoduje przykre odczucia. Cały tom okazał się niezwykle udany. Autor powieści historycznej sam podkreślał, że niektóre aspekty akcji zostały celowo naciągnięte i mijały się z prawdą. Co ważne jednak, w posłowiu, tłumaczy swoje decyzje oraz wskazuje odpowiednią literaturę, która była mu przydatna przy pisaniu, i która może być uzupełnieniem dla czytelników chcących dalej zgłębiać wiedzę.

Ostatniej części powieści nie można ocenić gorzej niż poprzednich, biorąc pod uwagę, że to finał wspaniałej opowieści. Akcja tak jak w pozostałych tomach jest wartka, bohaterowie wyraziści, dzieło obfituje w smaczki historyczne i mitologiczne, a czytelnik sięgający po ostatni tom bez kontaktu z poprzednimi na pewno się nie zagubi.

Smutne to, że powieść się kończy. Humor poprawi z pewnością jednak wiadomość, że wybitny pisarz Harry Sidebottom obecnie pracuje nad nowym, miejmy nadzieję, że równie wybitnym, dziełem usytuowanym w czasach rzymskich.

Wojownik Rzymu cz. 6. Bursztynowy szlak

Harry Sidebottom

Wojownik Rzymu cz. 6. Bursztynowy szlak

Szósty tom serii Wojownik Rzymu o przygodach Balisty – postaci autentycznej najemnika na usługach imperium rzymskiego. Rok 264. Imperium rzymskie jest rozdarte na pół. Prowincje zachodnie – Galię Hiszpanię i Brytanię zajął uzurpator Postumus na równinach północnej Italii zaś zbierają się wojska cesarza Galiena. Balista wypełniając misję owianą aurą tajemnicy i podejrzeń podróżuje bursztynowym szlakiem na północ do Hiperborei swego rodzinnego kraju. Po drodze jego drużynę ogniem i mieczem nęka straszliwy wojownik a i wśród jego ludu nie wszyscy cieszą się z jego powrotu… Znakomita rzymska epopeja z brawurową fabułą i przyprawiającym o dreszcze dramatyzmem – Guardian Harry Sidebottom wykłada historię starożytną na Uniwersytecie Oksfordzkim. Publikacjami na temat antycznego rzemiosła wojennego sztuki klasycznej i historii kultury Imperium Romanum zdobył międzynarodowe uznanie. Obecnie pracuje nad nowym cyklem Throne of the Ceasars którego akcja również rozgrywa się w imperium rzymskim nękanym kryzysem w III wieku.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów