Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wojownik Rzymu: Bursztynowy szlak

Harry Sidebottom

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wojownik Rzymu: Bursztynowy szlak

Książka „Bursztynowy szlak” jest szóstą i ostatnią częścią powieści historycznej Harry’ego Sidebottoma, wydanej przez Wydawnictwo Rebis. Akcja powieści ma miejsce w roku 264 n.e. i opowiada o wyprawie tytułowego bohatera, Balisty na północ do Hiperborei swego rodzinnego kraju. Na domiar wszystkiego Imperium znajduje się w czasie wojny domowej, kiedy to Postumus obwołuje się cesarzem zachodnich prowincji rzymskich. Prawowity august Galien musi zdławić rebelię i przywrócić porządek wewnętrzny.

Balista po raz kolejny zmierzyć się będzie musiał z wieloma przeciwnościami oraz poznać tajemnicę swojej podróży. W fabule nie zabraknie dawnej miłości Balisty oraz rywalizacji z dalekimi barbarzyńskimi ludami. Warto nadmienić, że podróż Balisty prowadzić będzie szlakami wodnymi Europy Środkowo-Wschodniej: Dnieprem i Wisłą, co powinno dodatkowo zaciekawić polskiego czytelnika. Główny bohater będzie miał styczność z ludami zamieszkującymi tereny Polski oraz ujście Wisły.

Większość czytelników z pewnością ze smutkiem podejdzie do przeczytania ostatniej części przygód, autentycznej postaci, Balisty. Świadomość, że wielka przygoda bohatera będącego praktycznie w każdym zakamarku Imperium, jak i poza nim, dobiega końca powoduje przykre odczucia. Cały tom okazał się niezwykle udany. Autor powieści historycznej sam podkreślał, że niektóre aspekty akcji zostały celowo naciągnięte i mijały się z prawdą. Co ważne jednak, w posłowiu, tłumaczy swoje decyzje oraz wskazuje odpowiednią literaturę, która była mu przydatna przy pisaniu, i która może być uzupełnieniem dla czytelników chcących dalej zgłębiać wiedzę.

Ostatniej części powieści nie można ocenić gorzej niż poprzednich, biorąc pod uwagę, że to finał wspaniałej opowieści. Akcja tak jak w pozostałych tomach jest wartka, bohaterowie wyraziści, dzieło obfituje w smaczki historyczne i mitologiczne, a czytelnik sięgający po ostatni tom bez kontaktu z poprzednimi na pewno się nie zagubi.

Smutne to, że powieść się kończy. Humor poprawi z pewnością jednak wiadomość, że wybitny pisarz Harry Sidebottom obecnie pracuje nad nowym, miejmy nadzieję, że równie wybitnym, dziełem usytuowanym w czasach rzymskich.

Wojownik Rzymu cz. 6. Bursztynowy szlak

Harry Sidebottom

Wojownik Rzymu cz. 6. Bursztynowy szlak

Szósty tom serii Wojownik Rzymu o przygodach Balisty – postaci autentycznej najemnika na usługach imperium rzymskiego. Rok 264. Imperium rzymskie jest rozdarte na pół. Prowincje zachodnie – Galię Hiszpanię i Brytanię zajął uzurpator Postumus na równinach północnej Italii zaś zbierają się wojska cesarza Galiena. Balista wypełniając misję owianą aurą tajemnicy i podejrzeń podróżuje bursztynowym szlakiem na północ do Hiperborei swego rodzinnego kraju. Po drodze jego drużynę ogniem i mieczem nęka straszliwy wojownik a i wśród jego ludu nie wszyscy cieszą się z jego powrotu… Znakomita rzymska epopeja z brawurową fabułą i przyprawiającym o dreszcze dramatyzmem – Guardian Harry Sidebottom wykłada historię starożytną na Uniwersytecie Oksfordzkim. Publikacjami na temat antycznego rzemiosła wojennego sztuki klasycznej i historii kultury Imperium Romanum zdobył międzynarodowe uznanie. Obecnie pracuje nad nowym cyklem Throne of the Ceasars którego akcja również rozgrywa się w imperium rzymskim nękanym kryzysem w III wieku.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów