Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Manica

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Żołnierz rzymski wraz z manica na prawej ręce.
Autor: MatthiasKabel | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Manica był to naręczak rzymski wykonany z żelaza lub brązu, służący do ochrony ręki. Manica składała się z zakrzywionych i nakładających się na siebie segmentów metalowych płyt. Tę formę pancerza nosili pierwotnie gladiatorzy – najczęściej tzw. crupellarii – a z czasem także legioniści.

Naręczaki (manicae) stosowano jeszcze przed czasami rzymskimi. W Imperium Rzymskim nowy pancerz pojawił się między 21 a 70 rokiem n.e. i z czasem znacznie się rozpowszechnił. O stosowaniu tego pancerza przez wojska rzymskie wiemy dzięki nielicznym dowodom. Pewnym jest, że manicae zakładali legioniści w czasie wojen dackich za panowania Trajana (101-102 i 105-106 n.e.). O ich stosowaniu w tym czasie wiemy z monumentu Tropaeum Traiani oraz kolumny Trajana. Nie jest jednak jasne czy zwyczaj noszenia naręczaków był powszechny.

Prawdopodobnie dodatkowy pancerz zakładano z powodu wykorzystywanej przez Daków broni – falces, która to była dwuręczną bronią o wielkiej sile ciosu. Kolumna Trajana (wydaje się) ukazuje zwyczaj noszenia manicae jedynie przez legionistów. Tropaeum Traiani z kolei, uważane za lepsze źródło informacji o ówczesnym polu walki, przedstawia zarówno legionistów jak i żołnierzy auxilia w naręczakach.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów