Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bądź poszukiwaczem skarbów

Bądź poszukiwaczem skarbów
Bądź poszukiwaczem skarbów

Interesując się historią i archeologią pewnie nie raz myślałeś o tym, żeby zająć się poszukiwaniem skarbów. Chodzenie z wykrywaczem to świetny sposób spędzania wolnego czasu dla miłośników numizmatyki, militariów i różnych staroci. Gdy zdecydujesz się zacząć przygodę z poszukiwaniem skarbów, to na początek musisz znaleźć odpowiedni wykrywacz metalu. Podpowiemy Ci na jakie funkcje i cechy zwracać uwagę przy zakupie pierwszego wykrywacza.

Wykrywacz metali dla początkujących

Chodzenie z wykrywaczem powinno sprawiać przyjemność, dlatego sprzęt musi być dobrze dobrany do potrzeb użytkownika. Szukając pierwszego wykrywacza warto zapoznać się z podstawowymi cechami wyróżniającymi te urządzenia, żeby dokonać świadomego wyboru i znaleźć model o dobrym stosunku jakości do ceny. Doświadczeni poszukiwacze skarbów mają po kilka urządzeń, przeznaczonych do prowadzenia poszukiwań różnych typów znalezisk, na innych rodzajach gruntów i głębokościach. Zaczynając przygodę z poszukiwaniem skarbów wystarczy ograniczyć się do jednego urządzenia, które będzie spełniać właściwie kilka podstawowych funkcji. Jeśli nowe hobby Cię wciągnie, to wtedy możesz poszerzyć swoje wyposażenie.

Istotne parametry i funkcje wykrywaczy metali

Wykrywacz składa się zasadniczo z cewki, wysięgnika i wyświetlacza, jeśli jest to urządzenie cyfrowe. W wersji analogowej będzie dostępny panel z pokrętłami do ręcznych ustawień. Wielkość cewki ma znaczenie – większa obejmuje szerszy obszar poszukiwań. Ponadto ważne, żeby ta część była wodoodporna, dzięki czemu będziesz mógł bez obaw prowadzić poszukiwania po deszczu, na mokrej trawie, a także na brzegu morza, rzeki lub jeziora.

W wykrywaczu cyfrowym za pomocą kontrolek i wyświetlacza monitorujesz ustawienia. Ustawiając dyskryminację możesz wybrać, jakiego typu metale mają być ignorowane przez urządzenie. Podobną funkcję spełniają tryby pracy, pozwalające ustawić rodzaj przedmiotów (na przykład monety czy biżuteria), których zamierzasz poszukiwać. Zasięg, czyli głębokość wykrywania, jest inna w zależności od wielu czynników – wielkości przedmiotu, materiału, czasu zalegania. Przydaje się regulacja czułości wykrywacza, dzięki której można ocenić głębokość zalegania. Dzięki cyfrowej identyfikacji przedmiotu wstępnie ocenisz, czy warto zacząć kopać w tym miejscu. Funkcja PinPoint to dokładne namierzanie położenia znaleziska.

Omiatanie polega na chodzenie z wykrywaczem i przesuwaniu nad gruntem cewki. Większość powszechnie dostępnych i polecanych dla początkujących wykrywaczy pracuje w trybie dynamicznym, co oznacza, że podczas poszukiwań trzeba poruszać detektorem. Wydaje on dźwięk, kiedy natrafi na znalezisko. Świetnie nadaje się do poszukiwania monet i drobnych przedmiotów. Duże przedmioty sygnalizuje tylko w bardzo bliskiej odległości. Wykrywacze statyczne wydają z siebie odgłosy cały czas i dźwięk zamienia się w ciągły nad znaleziskiem. Znawcy potrafią na tej podstawie określić wielkość i głębokość zalegania przedmiotu. Cewkę należy przesuwać wolniej nad gruntem, co przekłada się na precyzyjność poszukiwań. Niezależnie od trybu działania wykrywacze wydają dość głośne dźwięki, dlatego najczęściej poszukiwacze używają do nich słuchawek, żeby dokładnie słyszeć modulację sygnału oraz nie hałasować.

Wykrywacze metali dobre dla początkujących

Gdy wiesz już, na jakie cechy zwracać uwagę podczas szukania odpowiedniego urządzenia, możesz zacząć wybierać konkretny model. Wszystkie polecane wykrywacze są wyposażone w wodoodporną cewkę, mają również cyfrowe wyświetlacze pokazujące dane na temat znaleziska i umożliwiają regulowanie trybu pracy oraz dyskryminacji.

Zupełnie podstawowym modelem, którym powinni zainteresować się początkujący, jest Garrett ACE 200i. Pracuje w trybie dynamicznym, a modulacja tonowa zapewnia dobre odzwierciedlenie położenia znaleziska. Możesz ustawić czułość na jednym z czterech dostępnych poziomów oraz ustawić tryb pracy, żeby skupić się na poszukiwaniu wybranych przedmiotów. Garrett ACE 200i (jest lekki, więc nie będzie ciążył podczas pierwszych poszukiwań).

Wykrywacz metalu Garrett ACE 200i

Kolejnym z polecanych wykrywaczy jest Garrett 300i. Wyższa częstotliwość pracy pozwala na wyszukiwanie materiałów wysoko i niskoprzewodzących, na przykład ołowiu i złota. Do dyspozycji użytkownika jest ośmiostopniowa regulacja czułości oraz pięć trybów pracy. Wykrywacz jest wyposażony w funkcję PinPoint, czyli można dzięki niemu ustalić dokładnie położenie zakopanego przedmiotu. W zestawie z tym modelem znajdziesz słuchawki.

Wykrywacz metalu Garrett 300i

Trzecim wartym uwagi urządzeniem jest Garrett 400i, który również posiada pięć trybów pracy oraz tryb PinPoint. Dodatkową funkcją jest dyskryminacja żelaza – użytkownik może ustawić na wykrywaczu, czy interesują go przedmioty z tego metalu. Wykrywacz będzie je pomijał lub dodatkowo informował o ich wykryciu. Wskaźnik głębokości zalegania przedmiotu ułatwi szukanie w ziemi przedmiotu wielkości monety. Do tego modelu producent dodaje słuchawki oraz osłonę elektroniki i cewki.

Wykrywacz metalu Garrett 400i

Garrett AT Pro wyróżnia się całkowicie wodoodporną budową. Możesz go swobodnie używać do poszukiwań skarbów znajdujących się pod wodą. Wysoka częstotliwość ułatwi odnajdywanie biżuterii, samorodków złota i innych cennych znalezisk. Dwa tryby szukania pozwalają na dokładne określenie głębokości i wielkości zalegającego przedmiotu. Ponadto szybkość reakcji urządzenia pomoże Ci odseparować dwa blisko siebie ukryte znaleziska. Duża skala dyskryminacji pomaga prowadzić poszukiwania na silnie zaśmieconych terenach. Do wykrywacza dołączono słuchawki.

Wykrywacz metali Garrett At Pro

Wykrywaczem dla wymagających użytkowników, który sprawdzi się również u początkujących ze względu na łatwość obsługi, jest Rutus Alter 71. Może pracować w trybach statycznym i dynamicznym, dzięki czemu z powodzeniem zastępuje dwa urządzenia. Świetnie sprawdzi się do wyszukiwania drobnicy w trybie dynamicznym, a stosując tryb statyczny znajdziesz duże przedmioty i dokładnie określisz położenie skarbu. Dziewięć tonów audio identyfikujących obiekt informuje poszukiwacza o bliskości znaleziska. Wszystkie informacje będą widoczne także na wyświetlaczu. Razem z tym detektorem otrzymasz futerał na elektronikę i saszetkę na znaleziska.

Wykrywacz-metali-Rutus-Alter71

Inne modele wykrywaczy metali oraz wiele praktycznych akcesoriów znajdziesz na Militaria.pl.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów