Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy św. Paweł nawrócił Illiryjczyków?

W Biblii – w Liście do Rzymian czytamy:

Oto od Jerozolimy i na całym obszarze aż po Illirię dopełniłem [głoszenia] Ewangelii Chrystusa. A poczytywałem sobie za punkt honoru głosić Ewangelię jedynie tam, gdzie imię Chrystusa było jeszcze nie znane.

Św. Paweł, Paweł z Tarsu. Zginął w latach 60 n.e., będąc jedną z ofiar terroru Nerona, który nastąpił po pożarze Rzymu w 64 roku n.e.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Chociaż Illiri nie wymienia się na trasach podróży (sugerując że Paweł określał tylko granice ogólne swoich tras) to z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić że św. Paweł w Illirii jednak był. Z analizy jego podróży wynika że w Dalmacjii i Illirii spędził przynajmniej kilka tygodni – miał więc sporo czasu aby zasiać ziarno Ewangelii na wybrzeżu morza Adriatyckiego w trakcie 2 lub trzeciej podróży. Św. Paweł rzadko podróżował tą samą drogą, a gdyby miał ominąć Illirię musiałby północne wybrzeże morza egejskiego pokonać 4 razy. Św. Paweł nie chrzcił jednak narodu (prowincji rzymskiej) tak jak pamiętamy to z Chrztu Polski. Raczej zakładał gminy chrześcijańskie. Wiemy, że powstały takie przynajmniej 2. Musiały być one silne, gdyż 2 wieki później z Illiryjczyków wywodzi się Ojciec Kościoła – św. Hieronim – tłumacz Biblii. Urodził się on w rodzinie chrześcijańskiej, która nie była wiernymi tylko z nazwy, lecz mając silne korzenie na pewno miała oparcie we wspólnocie lokalnej. Czy gminy te powstały by same z siebie bazując na misjach z innych dopiero co powstałych gmin w Grecji lub Macedonii? Raczej jest to wątpliwe.

Można więc powiedzieć, że św. Paweł prawdopodobnie Illirię jednak odwiedził. Na pewno nie został potraktowany tam tak jak w Efezie gdzie stając na Arenie został praktycznie wyśmiany, gdy prosił o odrzucenie symbolu miasta Afrodyty i przyjęcie Chrystusa, ale też nie zmienił od razu wiary całej prowincji. Powstały wspólnoty lokalne, które wywarły istotny wpływ na losy Kościoła.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów