Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Domicjan, czyli historia pewnego miłosnego trójkąta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Julia Titi
Julia Titi | Zdjęcie: Wolfgang Sauber / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License

Cezar Domicjan nie zapisał się zbyt dobrze na kartach historii. Możliwe, że przyczynił się do śmierci brata, cesarza Tytusa, prześladował chrześcijan i na dodatek żył w trójkącie, dzieląc uczucia między żonę i… bratanicę.

Kim więc były kobiety cesarza?

Żona: Domicja Longina

Domicja była córką senatora Gnejusza Domicjusza, a jej matka Cassia Longina pochodziła ze starej, dobrej rzymskiej rodziny.

Wyszła za mąż bardzo młodo za senatora Lucjusza Aeliusza Lamię (przyszłego konsula). Rok 70 n.e. okazał się jednak dla niej przełomowy. Poznała wówczas młodego Domicjana, młodszego syna cesarza Wespazjana, który poślubił ją w tym samym roku. Około 73 roku n.e. urodził się ich syn, lecz zmarł w dzieciństwie. Śmierć dziecka sprawiła, że małżonkowie zaczęli się od siebie oddalać.

W roku 81 n.e. Domicjan został cesarzem; Domicja została obdarzona tytułem augusty. Niestety niedługo potem w małżeństwie zaczęło się źle dziać. Domicja wdała się w burzliwy romans z niejakim aktorem Parysem, Rozgniewany cesarz skazał ją na wygnanie ze stolicy, a kochanka rzekomo zamordował. Niektórzy historycy uważają jednak całą historię za zmyśloną. Bardziej prawdopodobną przyczyną wygnania były problemy z płodnością cesarzowej. Domicjan żywił jednak wobec żony silne uczucia i nie mogąc znieść długiej rozłąki, wkrótce sprowadził ją z powrotem do Rzymu. Przywrócił też wszystkie należne jej godności.

Około 96 roku n.e. Domicja przypuszczalnie uczestniczyła (lub była poinformowana) w spisku przeciwko mężowi. Domicjan został zamordowany, Przeżyła męża o 30 lat, tytułowana jednak do samej śmierci Domitia Domitiani – „Domicją, żoną Domicjana”.

Kochanka i zarazem bratanica – Flavia Julia

Flawia Julia Titi była jedyną córką Tytusa Flawiusza. Wespazjan chcąc umocnić dynastię rozważał ślub wnuczki z synem Domicjanem. Ale Domicjan wybrał inną żonę i małżeństwo z Longiną również wzmocniło pozycję Flawiuszów.

Nie wiadomo w jaki sposób ani dokładnie, kiedy Julia stała się kochanką stryja. Niektórzy twierdzą, że stało się to po śmierci jej męża Tytusa Sabinusa. Zamieszkała wtedy w pałacu.

Julia zmarła bardzo młodo, mając niespełna 26 lat. Jako przyczynę historycy podają komplikacje po zabiegu przerwania ciąży. Było to dziecko Domicjana.

Ciekawostką jest, że piastunka rodu Flawiuszów po śmierci cezara zmieszała jego prochy z prochami Julii.

Autor: Joanna Morgan
Źródła wykorzystane
  • Krawczuk A., Poczet cesarzowych rzymskich, Iskry, Warszawa 2006

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów