Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dzieciobójstwo w starożytnym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Młody Neron
Młody Neron

Począwszy od założenia państwa – miasta, ojciec rodziny dysponował szeroką, wręcz nieograniczoną władzą w odniesieniu do swojej rodziny – w jego rękach pozostawało w sensie dosłownym, życie potomstwa. Miał on prawo nie przyjąć do rodziny dziecka bez względu na jego płeć, nawet jeżeli było zdrowe. Prawo XII Tablic przyjęte w początkowej fazie republiki (450 r. p.n.e.) nakazywało wręcz eliminację chorych lub słabych dzieci: „Dziecko, które urodzi się zniekształcone, ma zostać szybko zabite”. (Tablica IV).

W I w. p.n.e. po raz pierwszy pojawiły się w obrocie prawnym przepisy mające na celu zwiększenie przyrostu naturalnego – wydano ustawy przeciw mordercom i trucicielom: w 81 roku p.n.e. lex Cornelia de sicariis et veneficiis, a w 55 p.n.e. lex Pompeia de parricidiis. Miały one wyraźnie charakter prokreacyjny stąd za zabójstwo dziecka karano również matkę, która się go dopuściła. Ówczesne prawo nie miało jednak na celu ochronę dzieci, a odebranie matce prawa do decydowania o życiu dziecka podyktowane było uprzywilejowaną pozycją ojca. Kobieta bowiem nie mogła decydować o pozbawieniu męża spadkobiercy.

W okresie pryncypatu porzucano dzieci pozamałżeńskie – w szczególności dziewczynki – a z biegiem czasu, na przełomie III i IV wieku proceder ten był niezwykle rozpowszechniony, co spotykało się z powszechną dezaprobatą filozofów rzymskich – Muzoniusza (I w.) oraz Epikteta (II w.). Jednak ojciec, który pierwotnie porzucił dziecko, miał prawo po namyśle, zważając na patria potestas, żądać oddania swojego potomka od tego, kto go odnalazł, bez uregulowania kwestii finansowych związanych z jego utrzymaniem.

Imperium na początku III wieku n. e. przeżywało kryzys demograficzny, co doprowadziło do wprowadzenia w epoce Sewerów prawa mającego zahamować ten trend. W okresie tym promulgowano reskrypt przeciw przerywaniu ciąży, a także przeciw porzucaniu dzieci.

Dzieciobójstwo zostało prawnie usankcjonowane jako karalne dopiero w IV wieku. Prawdopodobnie na zmianę nastrojów wpływ mogło mieć rozprzestrzenienie Chrześcijaństwa. Zakazane zostało zarówno zabicie, jak i porzucenie dziecka, które uznano za przestępstwo. Zabicie dziecka było wystąpieniem nie tylko przeciw prawom ludzkim, ale przede wszystkim boskim, co uzasadniało ciężką karę zastosowaną wobec sprawcy takiego czynu. Na synodzie w Elwirze, który odbył się około 295–314 r. przyjęto, iż zamężna kobieta, która urodzi dziecko pozamałżeńskie i je zabije, powinna czyn odpokutować i nie może przystępować do sakramentu Eucharystii; sakrament ten mógł jej zostać udzielony dopiero na łożu śmierci.

Przełomem w zakresie penalizacji dzieciobójstwa było ustawodawstwo cesarza Konstantyna (306–337), które stanowiło, iż matka, która zabiła swe dziecko może zostać poddana torturom, a następnie utopiona w worku z wężami (poena cullei). Ustawodawca nawiązywał w ten sposób do bardzo starej kary, do tej pory wymierzanej za zabójstwo bliskich krewnych. Cesarz Walentynian I (364–375) uznał zabicie noworodka za mord (374 r.).

Autor: Piotr Baran
Źródła wykorzystane
  • J. A. Bartoszewski, J. Halunbrenner-Lisowska, Dzieciobójstwo. Aspektyprawne, medyczne i społeczne, Warszawa 1974
  • J. Brzezińska, Dzieciobójstwo w regulacjach wybranych państw Europy Zachodniej od starożytności do 1914 r.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów