Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Falanga w armii Karakalli?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta z wizerunkiem Karakalli
Moneta z wizerunkiem Karakalli

W historii rzymskiej armii falanga nie była niczym nowym. System ten został przejęty od Etrusków w wczesnym okresie istnienia Rzymu. W czasie drugiej wojny z Samnitami objawiły się największe wady tego szyku a mianowicie brak jej manewrowości. Rzymianie zdecydowali się odejść od falangi po haniebnej bitwie w Wąwozie Kaudyńskim, na rzecz szyku manipularnego.

Wpływ Aleksandra Wielkiego na cesarza

Sylwetka rzymskiego żołnierza walczącego z Partami jako phalangarii

Jeżeli mielibyśmy wskazać największy autorytet Karakalli to z pewnością byłby to Aleksander Wielki. Cesarz był do tego stopnia zafascynowany postacią macedońskiego króla, że chciał połączyć Rzym z Partią poślubiając córkę Artabana IV, jednakże spotkał się z odmową co poskutkowało nowymi wojnami. Stworzenie więc własnej falangi było tylko kwestią czasu dla zwariowanego cesarza.
Kasjusz Dion podaje, że Karakalla w 217 r. przygotowując się do wojny, sformował falangę składającą się z około 16 tysięcy ludzi pochodzących z Macedonii i uzbrojonych w sposób starożytny (piki i płócienne pancerze). Herodian potwierdza relację Diona i dodaje, że został utworzony podobny oddział falangitów spartańskich.

Rzeczywisty wizerunek cesarskiego phalangarii

Do dzisiejszych czasów zachowały się nagrobki spartańskich falangitów jak na przykład ten powyższy należący do Aureliusza Aleksjanusa. Przedstawiony żołnierz jest uzbrojony w: lorica segmentata, średniej długości miecz powszechnie używany w III w. n.e., owalną tarczę, która w III w. zacznie wypierać cylindryczne scutum, tradycyjną spartańską pilos i maczugę – symbol Heraklesa lub żołnierska fustis.
Uzbrojenie Aleksjanusa jest zatem typowe dla legionisty z pierwszej połowy III wieku i nic nie wskazuje na to, aby legiony lub wojska pomocnicze zmieniły swoją taktykę.

Można więc domyślić się, że Karakalla wybierając się na wojnę z Partami chciał w pewien sposób dorównać Aleksandrowi, który podbił wschód dzięki falandze.
“Macedończycy” cesarza byli najprawdopodobniej pretorianami i legionistami II Parthica pochodzącymi z Macedonii i Tracji. Liczebność zbliżona do 15/16 tysięcy żołnierzy była by prawdziwa. Wzmianka o pikach może odnosić się do włóczni lub pila, a płócienny pancerz do thoracomachus lub subarmilis– pikowane kaftany noszone pod zbroją. Aleksander Sewer prowadzący wojnę z Partami w latach 231-233 również posiadał własną falangę, lecz i ta nie była uzbrojona w starożytny macedoński sposób:

[Aleksander] czynił wszelkie wysiłki, by (…) prześcignąć macedońskiego króla. [Miał] falangę w silę 30000 ludzi, których rozkazywał zwać phalangarii, i na ich czele odniósł wiele zwycięstw w Persji. Falangę tę (…) utworzono z sześciu legionów, i była uzbrojona tak samo, jak inne wojska (…).

Historia Augusta, Aleksander Sewer

Rzeczywisty wizerunek cesarskiego phalangarii

Najprawdopodobniej legion II Parthica był jedynym, który tworzył falangę, ponieważ tylko on w całości wchodził w skład armii polowej. Przekaz Historii Augusta i wizerunek Aleksjanusa z nagrobka dowodzą, że falanga była tylko honorowym tytułem nadawanym jednostkom walczącym na Wschodzie, naśladując tym czyny Aleksandra Wielkiego.

Autor: Jakub Kmiecik
Źródła wykorzystane
  • Cassius Dio, Roman History, USA 1927
  • Historia Augusta, ALEXANDER SEVERUS
  • Ross Cowan, Legionista Rzymski 161-284, Wydawnictwo Napoleon V 2019
  • Herodian, Historia cesarstwa rzymskiego, Wrocław-Warszawa-Kraków 1963

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów