Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ile zarabiali Rzymianie?

Ile zarabiali Rzymianie?
Ile zarabiali Rzymianie?

W okresie Cesarstwa Rzymskiego, Rzymianie byli jednym z najbogatszych narodów na świecie. Ile zarabiał przeciętny Rzymianin i jak wiele mógł sobie kupić za swoje wynagrodzenie? Odpowiedzi na takie pytania podjął się Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.  Do przeliczeń uwzględniono obecne ceny metali szlachetnych, takich jak złoto, brąz i srebro, jak i średnie wynagrodzenie w Polsce. Pomimo faktu, że podane przez badaczy informacje mają tylko charakter poglądowy, pozwalają one odkryć, jaki status materialny posiadali Rzymianie określonych profesji.

Pensje miesięczne Rzymian

Piekarz w starożytnym Rzymie mógł zarabiać około 6000 zł i podobnie jak murarz, miał średnie wynagrodzenie w stosunku do przedstawicieli innych profesji. Zdecydowanie najlepiej zarabiali nauczyciele akademiccy. Za jednego ucznia otrzymywali miesięcznie aż 30 000 zł. Malarz fresków, które podziwiać możemy po dziś dzień otrzymywał pensję miesięczną  stanowiącą obecnie równowartość 18 000 zł. Znacznie mniej zarabiał układacz mozaik – 7200 zł. Sprzątacze kloak mogli liczyć na pensję minimalną – 3000 zł.

Wynagrodzenie za określoną pracę

Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW podaje również wynagrodzenia dla poszczególnych profesji za wykonaną pracę:

  • aż 1, 5 mln zł otrzymywał zwycięzca w wyścigach rydwanów,
  • 27 000 zł wynosił żołd roczny legionisty,
  • 12 000 zł wynagrodzenie szewca za wykonanie wysokiej jakości sandałów I klasy,
  • 5400 zł wynosiła jednorazowa premia dla poborowego,
  • 6000 zł mógł otrzymać krawiec za uszycie szaty,
  • 240 zł za klienta otrzymywał fryzjer.

Na ile starczały pensje Rzymian?

Przedstawione wynagrodzenia Rzymian były wystarczająco wysokie, aby ci mogli sobie pozwolić na wygodne życie, ale tylko nieliczni mogli kupić złoty pierścień, gęś na obiad czy niewolnika do pomocy. Niewolnik w Cesarstwie Rzymskim kosztował od 190 do 280 tys. zł. Złoty pierścień również był luksusem o wartości około 30 000 zł. Co ciekawe, za jedną gęś płacono 20 000 zł, podczas gdy kilogram mięsa wieprzowego kosztował 2800 zł.

Artykuł przygotowali specjaliści z kuponowo.pl

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów