Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Klucze i zamki w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Różne rodzaje rzymskich kluczy
Różne rodzaje rzymskich kluczy

Mało kto zastanawia się nad tym, jak niegdyś starożytni zamykali swoje domostwa, skrzynie czy cele. Jak się okazuje współczesny klucz czy zamek to właśnie wynalazek antyczny. Na przykład już w Egipcie czy Grecji stosowano zamki, które wykonywano z mocnego drewna. Większość jednak „patentów” ślusarskich pochodzi z Rzymu, który w dużej mierze przejął wiedzę od Etrusków.

Rzymskie skrzynie na monety.

Dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym w Pompejach oraz Herkulanum naukowcy mogli lepiej poznać codzienne życie antycznych Rzymian. Zachowane w wulkanicznym popiele domy oraz ich wystrój pozwoliły zobaczyć wiele mechanizmów i przedmiotów stosowanych w antyku. W domach znajdowały się drewniane skrzynie lub szafki, które niekiedy posiadały zamki, aby zabezpieczyć biżuterię czy inne drogocenne przedmioty przed złodziejami. Pomimo katastrofy z 79 roku n.e., wiele skrzyń wciąż posiadało zawartość po ich odkryciu.

Antyczni Rzymianie to z pewnością pierwsza cywilizacja, która zaczęła używać kluczy, bardzo przypominających te współczesne. Wykonywano jest z brązu lub żelaza, niekiedy z ich kombinacji; stosowano także mocne drewno lub kości. Klucze do zamków były małe, lekkie i wygodne do chwytania za ucho. Co ciekawe, Rzymianie wymyślili innowację, połączenie pierścienia z kluczem. Tego typu klucz stosowano do wszelkiego rodzaju małych skrzyń na biżuterię.

Ślusarz działający w świecie antycznym musiał wykazywać się dużą wiedzą inżynierską oraz wyczuciem, biorąc pod uwagę fakt, że wszystko wykonywał manualnie.

Przykłady kluczy rzymskich, wykonanych z brązu, służących do otwierania zamków bębenkowych.

W świecie rzymskim starano się odchodzić od drewnianych zamków bębenkowych na rzecz ich metalowych wersji. Rzymianie dodatkowo wprowadzili metalowe sprężyny w mechanizmie oraz starali się o jak najlepsze wykonanie i wygląd. Warto dodać, że wszystkie drzwi rzymskie mogły być otwarte tylko z jednej strony.

Zamki bębenkowe z wczesnych odkryć w Pompejach.
Fausto i Felice Niccolini, Le case e monumenti di Pompeii, four volumes

Innym wynalazkiem Rzymian, z którego po dziś dzień korzystamy, była kłódka, która powstała około 100-200 roku n.e. Kłódki były tańsze od zamków i łatwiejsze w użyciu; jednak bardziej niepraktyczne w użyciu, z racji na niewygodny sposób zamykania i otwierania.

Więcej zdjęć i informacji na stronach w źródle.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów