Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie muzea, które warto odwiedzić

Panorama Rzymu
Panorama Rzymu

Rzym to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na całym świecie. Historia tego miasta sięga czasów starożytnych, nic więc dziwnego, że znajduje się w nim wiele najwyższej klasy muzeów i galerii. Przedstawiamy trzy obiekty, które koniecznie trzeba odwiedzić przebywając w Wiecznym Mieście.

1. Galeria Doria-Pamphilj

Galeria Doria-Pamphilj jest zlokalizowana w samym centrum Rzymu, w pałacu Palazzo Doria Pamphilj. Odwiedzający mogą podziwiać bogate zbiory dzieł sztuki, głównie malarskich i rzeźbiarskich. Nazwa galerii wywodzi się od nazwiska szlacheckiego rodu Pamphilj, którego wkład w dziedzictwo kulturalne Włoch, w tym Rzymu, jest nieoceniony. Sam pałac wybudowano w XV w. i robi on duże wrażenie pod względem architektonicznym, jednak to, co najważniejsze, kryje się w jego wnętrzach.

Galeria Doria-Pamphilj obejmuje bowiem prawie pół tysiąca wybitnych dzieł sztuki stworzonych od XV do XVIII w. przez największych włoskich artystów. Wśród nich znaleźć możemy, m.in. portret Innocentego X wykonany przez Velázqueza w 1650 r., „Walczące Putti” autorstwa Guido Reni, „Lichwiarze” Quintena Matsysa, obrazy Pietera i Jana Bruegelów, arcydzieła Caravaggia czy galerię luster z początku XVIII w., którą zaprojektował Gabriele Valvassori. Galeria Doria-Pamphilj to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Rzymie nie tylko dla osób żywo interesujących się sztuką.

2. Muzeum Kapitolińskie

Zlokalizowane przy placu na Kapitolu muzea obejmują eksponaty z dziedziny sztuki i archeologii. Wystawiono je w trzech osobnych pałacach, które połączono podziemnymi przejściami. Przechadzając się po nich, można podziwiać setki przedmiotów historycznych nawiązujących do dawnych dziejów miasta, jak również liczne dzieła sztuki, które zostały stworzone przez najznamienitszych artystów włoskich i nie tylko. Wśród nich dorobek tak wielkich malarzy jak Tycjan, Rubens czy Van Dyck.

Pierwszym muzeum odwiedzanym w trakcie pobytu w Muzeach Kapitolińskich jest Pałac Konserwatorów, gdzie ogląda się rzeźby i freski nawiązujące do historii Rzymu, w tym m.in. słynną rzeźbę wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa oraz konny posąg Marka Aureliusza. Dalej przechodzi się do Pinakoteki Kapitolińskiej, która skrywa dzieła Caravaggio, Rubensa czy Guercino. Ostatnie z Muzeów Kapitolińskich znajduje się w Pałacu Nowym i obejmuje przede wszystkim sarkofagi oraz rzeźby słynnych Rzymian.

3. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe usytuowane w Termach Dioklecjana gromadzi eksponaty pokazujące w jaki sposób żyli starożytni Rzymianie. Odwiedzając to miejsce, dowiesz się, w co się ubierali, jak mieszkali, co i jak gotowali, na co polowali czy jak spędzali czas wolny. Kolekcje zebrane w Muzeum Narodowym obejmują, m.in. stare monety, narzędzia rolnicze, biżuterię, mozaiki, malowidła, sarkofagi, rzeźby, a także mumie – zmumifikowane ciała zabezpieczone przed rozkładem.

Krótkie informacje o muzeach w Rzymie

Większość muzeów w Rzymie jest płatna dla osób pełnoletnich, jednak dzieci w wieku do 18 roku życia pochodzące z krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej mogą zwiedzać je za darmo. Z kolei osoby w wieku od 18 do 26 lat mogą korzystać z biletów ulgowych. Aby obniżyć koszty pobytu w muzeach, warto wykupić kartę National Roman Museum Card, na którą składa się również bilet na komunikację miejską ważny przez 3 dni.

Rzym to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc świata, dlatego jeśli jeszcze nigdy tam nie byłeś, to z pewnością warto choć raz odwiedzić to miasto. Zawczasu pomyśl jednak o wszystkich szczegółach planowanej podróży, jak np. rezerwacja hotelu (strony umożliwiające rezerwację online) czy biletu lotniczego, ponieważ Wieczne Miasto każdego roku odwiedzane jest przez miliony turystów, a w szczycie turystycznego sezonu mogą pojawić się problemy z transportem lub noclegiem w dobrze usytuowanym miejscu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów