Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bitwa w Wąwozie Kaudyńskim

(321 p.n.e.)

Bitwa w Wąwozie Kaudyńskim, niekiedy nazywana także bitwą pod Caudium, była istotną klęską armii rzymskiej podczas drugiej wojny samnickiej (327-304 p.n.e.). Bitwa rozegrała się koło Caudium niedaleko Kapui (rejon Kampanii). Wojska rzymskie dowodzone były przez konsulów Spuriusza Postumiusza i Tytusa Weturiusza Kalwinusa; a wojska Samnitów dowodzone przez Gawiusza Pontiusza.

Fresk przedstawiający bitwę pod Caudium.

Bitwa

Bitwa rozegrała się w wąskim wąwozie, w którym to oddziały rzymskie zostały okrążone przez wojsko samnickie. Rzymianie, zamknięci przez przeciwnika, aby uniknąć całkowitej zagłady musieli się poddać i przyjąć haniebne warunki pokoju. Zmuszeni zostali do wydania Samnitom 600 zakładników, a sami, pozbawieni broni, musieliprzejść pod jarzmem z lanc, co uważane było za wielką hańbę. Tytus Liwiusz tak oto opisuje wstyd żołnierzy rzymskich:

Jeden spoglądał na drugiego, oglądali broń, którą mieli wnet oddać, patrzyli na ręce mające wkrótce pozostać bez broni i na siebie zdanych na łaskę nieprzyjaciela. Stawały im przed oczyma i jarzmo wrogie, i drwiny zwycięzcy, i twarze szydercze, i droga, którą pójdą bezbronni wśród uzbrojonych, a potem opłakany przemarsz zhańbionego wojska przez miasta sprzymierzone, powrót do ojczyzny i rodzin, dokąd nieraz ich przodkowie wkraczali w triumfie: >Oni sami tylko wrócą bez ran, bez mieczów, zwyciężeni bez bitwy; im tylko nie wolno było dobyć miecza, nie wolno było zmierzyć się z nieprzyjacielem; daremna była ich odwaga […]. Pierwsi konsulowie prawie półnadzy poszli pod jarzmo, następnie według stopnia wojskowego po kolei poddani zostali tej hańbie, a w końcu poszczególne legiony. Dookoła stali uzbrojeni wrogowie, szydząc i wyśmiewając się z nich, a często grożąc im mieczem; kilku nawet zraniono i zabito, gdy zbyt widoczne w ich twarzy oburzenie na niegodne obejście obraziło zwycięzców.

Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu o założenia miasta, ks. IX, 56.

Tradycja uważała porażkę Rzymian za wynik nieprzychylności bogów. W rzeczywistości jednak Samnici odnieśli zasłużone zwycięstwo, po długiej i wyczerpującej walce. Warunki pokojowe były nader hańbiące, nawet na tamte czasy – rezygnacja z zajętych terenów i oddanie zakładników. Tradycja rzymska nie godziła się na istnienie w historii nawet krótkiego okresu hańbiącego imię Rzymu. W związku z tym, zdecydowano się podjąć natychmiastowe działania wojenne w 316 roku n.e.

Źródła wykorzystane
  • Członkowska-Naumiuk Małgorzata, Furculae Caudinae - wąwóz hańby, "Mówią Wieki", 5/2011 (616)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów