Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Aes signatum – prekursor pieniądza rzymskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Aes signatum z IV wieku p.n.e.
Aes signatum z IV wieku p.n.e. | Zdjęcie: Siren-Com | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Aes signatum była to prymitywna forma pieniądza rzymskiego, następująca po aes rude – bryłkach miedzi. Dokładna data wprowadzenia tych „monet” nie jest znana, jednak uznaje się, że miało to miejsce w połowie V wieku p.n.e., i ma związek z kodyfikacją prawa rzymskiego (tzw. prawo XII Tablic). 

Tworzenie aes signatum polegało na odlewaniu płaskich tabliczek (zazwyczaj różnej wielkości) z miedzi i ozdabianiu ich emblematami, najczęściej wyobrażającymi zwierzęta (np. bydło). Co ciekawe, przedstawienia bydła wiąże się z faktem, iż „walutą” w Rzymie archaicznym miało być bydło – stąd zresztą łacińska nazwa pieniądza – pecunia (od pecus – bydło).

Waga takiego pieniądza wynosiła zwykle od 600 do 2500 gram. Aes signatum używane było w Rzymie do IV/III wieku p.n.e., kiedy zastąpione zostało przez aes grave – pierwszy monetarny pieniądz rzymski.

Źródła wykorzystane
  • Jane DeRose Evans, The Art of Persuasion: Political Propaganda from Aeneas to Brutus, 1992

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów