Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Amerykańska para przez ponad 50 lat używała rzymskiej mozaiki jako stolika

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Amerykańska para przez ponad 50 lat używała rzymskiej mozaiki jako stolika
Amerykańska para przez ponad 50 lat używała rzymskiej mozaiki jako stolika

Przez prawie 50 lat para z Nowego Jorku używała antycznej rzymskiej mozaiki, jako stolika kawowego. Niesamowity artefakt datowany jest na połowę I wieku n.e.

Jak się okazało niesamowite dzieło sztuki zdobiło niegdyś potężny statek Kaliguli na jeziorze Nemi, a do II wojny światowej znajdowało się w muzeum w Nemi. W 1944 roku mozaika jednak zaginęła.

Jak się okazuje właścicielem mozaiki była właścicielka galerii sztuki w USA, która obiekt zakupiła w lata .60 XX wieku od bogatej włoskiej rodziny.

Informacja o tym, że zabytkowa mozaika znajduje się u kobiety pojawiła się w 2013 roku przypadkiem. Rząd włoski w 2017 roku sprowadził artefakt do Włoch, z racji na fakt, że obiekt został w czasie wojny skradziony.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów