Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczna czaszka 35-letniego ze zrośniętymi szczękami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczna czaszka 35-letniego ze zrośniętymi szczękami
Antyczna czaszka 35-letniego ze zrośniętymi szczękami

Znaleziona w 2008 roku, w pobliżu Ostii, czaszka 35-letniego mężczyzny, który cierpiał na całkowicie zrośnięte szczęki (zapewne chodziło o silny szczękościsk, który związany był z zaburzeniami pracy stawu skroniowo-żuchwowego), który uniemożliwiał mu otwarcie ust przez całe życie.

Co interesujące, postanowiono mu pomóc i kilka jego przednich zębów zostało usuniętych, aby umożliwić jedzenie; mężczyzna prawdopodobnie przez całe życie jadł tylko płynne pożywienie.

Jak się okazuje analiza kości wykazała, że ​​dieta była bogata i dobrze zbilansowana. Inne uszkodzenia szkieletu pokazują, że przez wiele lat pracował w wymagającej środowisku, być może jako robotnik na pobliskich solniskach w Ostii.

Należy podkreślić, że człowiek pomimo (zapewne) wad wrodzonych był w stanie dożyć życia dorosłego, a finalnie także zostać godnie pochowanym.

Mężczyzna żył w I-II wieku n.e. Szkielet mężczyzny został zinwentaryzowany jako numer 132 i znaleziony został na terenie nekropolii wraz z 300 innych szkieletami z czasów antycznych. Badania wykazały, że większość osób pochowanych w tym miejscu musiała w życiu mierzyć się z silnym stresem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów