Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczna ręka wotywna z inskrypcją

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczna ręka wotywna z inskrypcją
Antyczna ręka wotywna z inskrypcją

Antyczna ręka wotywna z inskrypcją na wewnętrznej stronie nadgarstka: „Arabiades i jego brat Germanus suplikant, poświęcają”. Jak twierdzą badacze mężczyźni złożyli obiekt w ofierze Jowiszowi Dolichenusowi w podzięce za opiekę. Syryjskie bóstwo rozpowszechniło się na zachodzie imperium rzymskiego w II-III wieku n.e. i było popularne np. w rzymskiej armii.

Tego typu obiekty zwykle posiadały otwór u dołu, w który można było włożyć drąg i nosić w trakcie rytualnych procesji. Ręka miała funkcję symboliczną bóstwa, a zarazem opiekuńczą.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów