Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczna rzeźba boksera

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczna rzeźba boksera
Antyczna rzeźba boksera

Rzeźba boksera jest jedną z dwóch odnalezionych podczas budowy teatru na Kwirynale w Rzymie. Obie były zakopane bardzo dokładnie być może w celu ukrycia przed grabieżą. Pierwotne miejsce, w którym stał posąg boksera również pozostaje wyłącznie w sferze domysłów. Być może ozdabiał on oddalone o kilkaset metrów termy Konstantyna, po których dzisiaj nie ma niestety śladu.

Posąg został wykonany ze spiżu techniką wosku traconego. Przedstawia nagiego boksera w czasie odpoczynku. Nie został on odlany w całości, poszczególne części są połączone w niemal niedostrzegalny sposób. Bokser nie jest także jednolity kolorystycznie: dostrzec można bruzdy pod okiem i krew na jego ciele, inny kolor ust i sutków (zastosowanie miedzi). Jego oczy – teraz puste oczodoły, musiały być wypełnione kością słoniową, szlachetnymi kamieniami lub malowanym szkłem.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów