Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczna rzeźba boksera

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczna rzeźba boksera
Antyczna rzeźba boksera

Rzeźba boksera jest jedną z dwóch odnalezionych podczas budowy teatru na Kwirynale w Rzymie. Obie były zakopane bardzo dokładnie być może w celu ukrycia przed grabieżą. Pierwotne miejsce, w którym stał posąg boksera również pozostaje wyłącznie w sferze domysłów. Być może ozdabiał on oddalone o kilkaset metrów termy Konstantyna, po których dzisiaj nie ma niestety śladu.

Posąg został wykonany ze spiżu techniką wosku traconego. Przedstawia nagiego boksera w czasie odpoczynku. Nie został on odlany w całości, poszczególne części są połączone w niemal niedostrzegalny sposób. Bokser nie jest także jednolity kolorystycznie: dostrzec można bruzdy pod okiem i krew na jego ciele, inny kolor ust i sutków (zastosowanie miedzi). Jego oczy – teraz puste oczodoły, musiały być wypełnione kością słoniową, szlachetnymi kamieniami lub malowanym szkłem.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów