Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczna rzeźba ukazująca władcę Seleucydów Demetriusza II Nikatora

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczna rzeźba ukazująca władcę Seleucydów Demetriusza II Nikatora
Antyczna rzeźba ukazująca władcę Seleucydów Demetriusza II Nikatora

Antyczna rzeźba ukazująca władcę Seleucydów Demetriusza II Nikatora. Obiekt został znaleziony w Pompejach w Domu Kamillusa. Datowany na I wieku p.n.e.; wykonany z brązu. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Demetriusz II panował w latach 145-139 p.n.e., a jego państwo było już cieniem dawnej potęgi jego przodków. Demetriusz sam wychował się na dworze Rzymian, jako zakładnik, a jego panowanie było mało udane. Demetriusz trafił w trakcie jednej z bitew do niewoli partyjskiej, by potem wziąć udział w rywalizacji o władzę w państwie Seleucydów. Finalnie został zamordowany w 125 roku p.n.e. pod Tyrem.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów