Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne środki wczesnoporonne

Zapewne rzymska bogini narodzin Lucina
Zapewne rzymska bogini narodzin Lucina

W starożytności za środki wczesnoporonne uważano sól, żywicę, miód oraz mysie odchody. Na dworze królowej Kleopatry VII używano także wyciągów z białej topoli, jagód jałowca i fenkułu. Co ciekawe współczesna medycyna potwierdziła silne właściwości antykoncepcyjne tych roślin.

Grecki uczony Teofrast z Eresos wspominał, że silne właściwości antykoncepcyjne miała roślina silphium, czyli sylfion. Była roślina, która w czasach antycznych cieszyła się niezwykłą popularnością. Jej sok stanowił jeden z głównych towarów eksportowych starożytnej greckiej kolonii Kyrene (obecna Libia), a znany i stosowany w całym basenie Morza Śródziemnego.

Uważano także, że silne działanie antykoncepcyjne mają soki wierzby, daktyl czy granat.

Źródła wykorzystane
  • Stacy Schiff, Kleopatra, Warszawa 2010
  • Richard G. Lipsey, Kenneth Carlaw, Clifford Bekar, Historical Record on the Control of Family Size, 2005

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów