Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczni Rzymianie i Grecy nie stosowali strzemion

Dekurion
Decurion, czyli dowódca dekurii (decuria), dziesięcioosobowego oddziału jazdy ekwitów. | Zdjęcie: Christos Giannopoulos.

Antyczni Rzymianie i Grecy nie stosowali strzemion, które po raz pierwszy pojawiły się w Chinach. Najstarszy wizerunek jeźdźca ze strzemionami pochodzi z 322 roku n.e.

Strzemiona uznawane są za jedno z największych odkryć militarnych w historii, przed wynalezieniem prochu strzelniczego. Często uważa się, że były jednymi z ważniejszych wynalazków wojskowych po rydwanach i siodłach.

Przy pomocy strzemion jeździec mógł być stabilniejszy w siodle i w związku z tym lepiej oraz pewniej walczyć z piechotą; był zwrotniejszy na polu bitwy i w czasie kampanii.

Rzymianie stosowali za to siodła, które miały specjalną konstrukcję. Posiadały cztery rogi, otaczając osobę siedzącą. W ten sposób jeździec miał w miarę stabilną pozycję, pomimo braku strzemion. Świetnym przykładem jest moneta Kwintusa Labienusa z roku około 39 p.n.e., na rewersie której dostrzec można osiodłanego konia.

Źródła wykorzystane
  • Azzaroli Augusto, An Early History of Horsemanship, 1985

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów