Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczni Rzymianie i Grecy nie stosowali strzemion

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dekurion
Decurion, czyli dowódca dekurii (decuria), dziesięcioosobowego oddziału jazdy ekwitów. | Zdjęcie: Christos Giannopoulos.

Antyczni Rzymianie i Grecy nie stosowali strzemion, które po raz pierwszy pojawiły się w Chinach. Najstarszy wizerunek jeźdźca ze strzemionami pochodzi z 322 roku n.e.

Strzemiona uznawane są za jedno z największych odkryć militarnych w historii, przed wynalezieniem prochu strzelniczego. Często uważa się, że były jednymi z ważniejszych wynalazków wojskowych po rydwanach i siodłach.

Przy pomocy strzemion jeździec mógł być stabilniejszy w siodle i w związku z tym lepiej oraz pewniej walczyć z piechotą; był zwrotniejszy na polu bitwy i w czasie kampanii.

Rzymianie stosowali za to siodła, które miały specjalną konstrukcję. Posiadały cztery rogi, otaczając osobę siedzącą. W ten sposób jeździec miał w miarę stabilną pozycję, pomimo braku strzemion. Świetnym przykładem jest moneta Kwintusa Labienusa z roku około 39 p.n.e., na rewersie której dostrzec można osiodłanego konia.

Źródła wykorzystane
  • Azzaroli Augusto, An Early History of Horsemanship, 1985

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów