Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczny stadion w Afrodyzji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczny stadion w Afrodyzji
Antyczny stadion w Afrodyzji

Antyczny stadion w Afrodyzji (południowo-zachodnia Turcja), który zachował się w bardzo dobrym stanie. Obiekt mógł pomieścić około 30 tysięcy widzów i powstał pod koniec I wieku n.e.

Budowla miała wymiary ok. 270 metrów długości na 60 metrów szerokości. Na arenę gladiatorzy i sportowcy wchodzili przez tunele znajdujące się po obu stronach krótkich końców.

Na arenie miały miejsce takie zawody sportowe jak: biegi, skoki w dal, zapasy, rzut dyskiem i oszczepem. Na piasku odbywały się także walki gladiatorów oraz walki z dzikimi zwierzętami.

W IV wieku n.e. zaczęto odchodzić od zawodów typowo sportowych na rzecz rozrywki popularnej wśród Rzymian; w tym celu stadion przerobiono na amfiteatr.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów