Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

August w zgodzie z rytuałami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

August jako kapłan
August jako kapłan

Oktawian już jako August, przestrzegał wróżb dotyczących pewnych dni. Nie wyjeżdżał nigdy w dniu następującym po dniu jarmarków. Nie rozpoczynał też niczego w czasie non tłumacząc to chęcią „uniknięcia złej wróżby z nazwy”. Nona w mitologii rzymskiej było to imię jednej z Parek, czyli Mojry Kloto (mitologia grecka), prządki przędącej nić ludzkiego życia, a zarazem bogini pomagającej rodzącym.

Nony (Nonae) była to natomiast nazwa zarezerwowana dla piątego dnia miesiąca 29-dniowego lub siódmego dnia miesiąca 31-dniowego. Według rzymskiej rachuby Nony wypadały na 9 dni przed Idami (15 dzień miesiąca). Stąd pochodzi nazwa tego terminu (od nonus – dziewiąty). Obliczenia były zależna od faz księżyca.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów